Youtube Kanalı Açma ve Para Kazanma Rehberi 2020

Youtube kanalı açma ve para kazanmak son yıllarda çok popüler bir hale geldi. Peki Youtube’dan para kazanmak için neler yapmak gerekir? Bugün bu konuyu ele alarak sıfırdan bir Youtube kanalı açarak, para kazanmak için nasıl bir yol izleyeceğinizi göstereceğim.

Youtube, en popüler video içerik platformlarından biridir ve Google’dan sonra dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci web sitesidir. Youtube’a her ay 2 milyar kullanıcı giriş yapıyor ve her dakikada bir ortalama 500’den fazla video yükleniyor. Konuyu uzatmadan,

Hadi bir Youtube kanalı açalım ve nasıl para kazanabileceğinizi görelim.

Youtube Kanalı Nasıl Açılır?

Bir Youtube kanalı açmak çok kolaydır ve tamamlanması birkaç dakikanızı alacaktır. Bir Youtube kanalı açmak istediğinizde size iki seçenek sunulur. Sahip olduğunuz kişisel bir hesap veya şirket hesabı gibi. Bu yazıda size her iki seçeneği de zaten iki şeyde birbiriyle aynıdır.

1. Google Hesabınıza Giriş Yapın

Sahip olmanız gereken tek şey bir Google hesabıdır. Bir Gmail Kimliğiniz olmalıdır ve tek ihtiyacınız olan şey budur. Google hesabınız yoksa bir tane Google hesabı oluşturun.

google hasabına giriş

2. Youtube Kanalı Oluştur

Hesabınızda oturum açtıktan sonra Youtube resmi web sitesine gidin. Sağ üst köşede adınızın ilk harfini içeren bir daire göreceksiniz buraya tıklayın. Ardından Kanal Oluştur’u seçin.

youtube kanal oluştur

Karşınıza kanalınızı oluşturmanız için bazı seçenekler çıkacak ”Başlayın” düğmesine tıklayın.

youtube kanal başlayın

Bu ekranda kanalınızın adını kendi isminizle veya bir farklı bir isimle oluşturma tercihi vardır. Ben ikinci seçenek olan ”özel bir adı kullanın” seçeneğini tercih ediyorum. Siz kendi adınızı kullanmak istiyorsanız 1.inci seçeneği seçebilirsiniz.

youtube kanal adı

Özel bir kanal adı kullanın seçeneğine tıkladıktan sonra, kanalıma WPNEVA ismini verdim. Sizde kendi markanızı oluşturabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir seçimdir.

youtube kanal adı oluştur

Bundan sonra karşınıza gelen sayfada kanalınız için bir profil resmi, kanal açıklaması ve sosyal medya bağlantılarınızı girmeniz istenecektir. Resimlerdeki adımları takip edin.

Profil resmi büyüklüğü 800×800 pixel ve PNG, GİF veya JPG formatı olmalıdır.

youtube kanal profil resmi

Youtube kanalınız için bir açıklama oluşturmanız gerekli, kanalınıza gelen kullanıcılar kanalınız hakkında açıklayıcı bir yazı görmek isteyeceklerdir. Ayrıca Google aramalarında isminizin altında bu açıklama görünecektir. Kısaca ne yaptığınızdan bahsedin.

youtube kanal açıklaması

Kanalınızda görünmesini istediğiniz web sitesi ve facebook, twitter, instagram adreslerini ekleyebilirsiniz. Hayranlarınız sizi diğer platformlardan’da takip etmesini sağlayabilirsiniz.

Bütün bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra en altta bulunan ”Keydet ve Devam Et” seçeneğine tıklayın

youtube bağlantıları

Bu son adımdan sonra Youtube kanalınız açılmış olacaktır. Şimdi kanalınızı özelleştirin.

3. Kanalı Özelleştir

Kanalınızı oluşturduktan sonra, ”Kanalı Özelleştir” diye bir seçenek bulacaksınız. Buraya tıklayarak kanal resmi yükleyebilir, profil resmini düzenleyebilir ve gerekli bilgileri girebilirsiniz.

Kanal resmi için önerilen boyut 2560×1414 ve maksimum boyut 6MB’dır. Ayrıca Para kazanabilmeniz için ”Hakkında” seçeneğine tıklayıp ”Konum” Amerika Birleşik Devletleri’ni seçmeniz gerekiyor. Türkiye için ödeme planı olmadığından bunu yapmanız gereklidir.

youtube kanal özelleştir

4. Kanalına Video Yükle

Youtube kanalı oluşturduktan sonra artık videolarınızı yükleme zamanı geldi. Video yüklemek için, Youtube Studio‘da oturum açın ve ”Video Yükle”ye tıklayın. Ardından yüklemek istediğiniz video dosyasını seçin.

Başlık: Videonuza koymak istediğiniz başlığı buraya yazacaksınız.

Açıklama: Videonuz için bir açıklama yazarak kullanıcıları ve Google’u bilgilendirin.

Küçük Resim: Videonuz için kapak resmi seçimi yapabilirsiniz.

”İleri” seçeneğine tıklayarak diğer ayarlarınızı yapıp videonuzu hemen yayınlayabilirsiniz.

youtube video başlık ve açıklama

Youtube’dan Para Kazanma

Şimdi bir YouTube kanalı oluşturdunuz ve videolar yüklediniz. Artık videolarınızdan para kazanabilirsiniz. İnsanlar genellikle Google Adsense ile reklam gösterimi yaparak para kazanmayı seçer. Bu seçim başlangıç için en iyi çözüm yoludur.

Ama tek seçenek tabiki bununla sınırlı değildir.

1. Google Adsense İle Para Kazanma

youtube google adsense

Youtube’dan para kazanmanın bilinen yöntemlerinden biri Google AdSense kullanmaktır. Para kazanmayı etkinleştirmeniz yeterlidir. Buna Youtube İş Ortağı Programı denir. İçerik oluşturucuların çeşitli reklamlar sunarak içeriklerinden para kazanmalarını sağlar.

Youtube, para kazanma için bazı kuralları yeniden düzenledi. 2019 itibariyle, Youtube kanalınızdan para kazanmak istiyorsanız, aşağıdaki istenenleri karşılamanız gerekir.

İzlenme Süresi: 12 ay içinde kanalınızın toplam izleme süresi en az 4.000 saat olmalıdır.

Abone Sayısı: Kanalınızın en az 1000 abonesi olmalıdır.

Youtube, platformlarını spam gönderenlerden ve düşük kaliteli içerik oluşturuculardan korumak için bu kararı aldı. Popüler Youtube kullanıcıları yalnızca Google AdSense’ten milyonlarca dolar kazanıyor. Bu en kolay yoldur ve Google tarafından ödeme alırsınız.

2. Kanal Üyelikleri ile Para Kazanma

youtube kanal üyelikleri

Youtube, içerik oluşturucuları teşvik etmek için Kanal üyeliği özelliğini tanıttı. Bu, aboneliğe dayalı bir hizmet gibidir ve görüntüleyenlerin aylık ödeme yapması gerekir.

İçerik oluşturucuların 100.000 veya daha fazla abonesi olması ve Youtube İş Ortağı Programı’na üye olması gerekir. Bu özellik, abonelerin Topluluk sekmesindeki bazı üyelere özel yayınlara erişmesini sağlar.

Bir içerik oluşturucu olarak özel canlı akışları, ek videoları vb. paylaşabilirsiniz. Youtube, üyelerinizin ödemelerinden bir miktar gelir payı alır ve geri kalan tutarı size verecektir. İlk önce kriterleri yerine getirmeniz gerekiyor tabiki.

3. Super Chat ve Super Stickers İle Para Kazanma

youtube super chat

YouTube, içerik oluşturuculara para kazanmaları için daha fazla seçenek sunmak istiyor. Süper Sohbet bunlar arasında en yenilerinden biridir. Birkaç ay önce Youtube, Süper Sohbet ödeme araçlarına yeni bir öğe ekledi. ‘Süper Çıkartmalar’ olarak adlandırıldı. Süper Sohbet seçeneklerinize katkıda bulunan bir dizi çizgi film karakteri tasviridir.

Canlı akış sırasında, bir izleyici mesajlarını renkli bir mesaj kutusunda vurgulayabilir ve yorumlarının akışa sabitlenmesini sağlamak için kullanabilir.

Süper Sohbet beş saate kadar sohbet alanının üst kısmına sabitlenir. Kanal aboneleriniz belli bir ücret karşılığında çıkartmalar alıp sohbet sırasında size gönderdiğinde Yotube size çıkartmaların değeri kadar ücret öder.

Bunlar gibi bir çok para kazanma alternatifi daha sıralıyabiliriz. Ancak ben yayınladığım videolardan para kazanmak istiyorum diyorsanız makalemizi okumaya devam edin…

Youtube Para Kazanmayı Etkinleştirme

Peki Youtube’un bütün isteklerini karşıladıktan sonra, para kazanmayı nasıl etkinleştireceksiniz? Youtube’dan para kazanmaya başlayabilmeniz için yukarıda anlattığım 1000 abone sayısına ve videolarınızın 4000 saat izlenme süresine ulaşması gerek.

youtube para kazanma etkinleştirme

Uygun kriterleri sağlamanız durumunda Youtube kanalınıza gidip ”Youtube Studio” seçeneğine tıklayın ve açılan sayfada ”Para Kazanma”ya tıklayın. Resimde görüldüğü gibi ”Uygun olduğunda beni bilgilendir” ibaresi yerine sizi Google Adsense‘ye yönlendirecek.

İstenen bilgileri doldurup bazı reklam yerleşimi ayarlarınızı yaptıktan sonra Youtube’dan para kazanmaya başlayabileceksiniz. 1000 abone sayısı gözünüze fazla gelebilir ama kaliteli içerik oluşturduktan sonra kitlenizin hızla büyüdüğünü göreceksiniz.

Benzer Konulardan Haberdar Olun.

E-Posta bültenine abone olun ve yeni konular için bildirim alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

“Youtube Kanalı Açma ve Para Kazanma Rehberi 2020” üzerine bir yorum

  1. merhaba benim bir kanalım var ve 1 sene olmasına 15 gün kaldı. 3.000 saat doldurabildim. 15 gün içerisinde de 1000 saati doldurmam mümkün değil. bunu örneğin 3-4 ay içerisinde doldursam yine de para kazanma özelliğim açılır mı acaba ?

    Cevapla

Yorum yapın