Yoast SEO WordPress Eklentisi Ayarları ve Kullanımı

Yoast SEO, 2008’den beri dünya çapında milyonlarca web sitesinin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı oldu. WordPress sitenizi SEO uyumlu hale getirmek için sizlere Yoast SEO ayarları ve kullanımını en ince ayrıntısına kadar anlatmaya çalışacağım.

Eklenti şu anda tüm profesyonel blogcular tarafından kullanılmaktadır. Yoast ile site başlığınızı, açıklamanızı düzenleyebilir, ve yeni bir içerik oluşturacağınız zaman size nasıl SEO uyumlu makale yazacağınız hakkında direktifler vererek yardımcı olmaya çalışır.

Yoast SEO kullanımı genel olarak, ayarları yaptıktan sonra çok kolaydır. Sizlere en baştan başlayarak kurulumu, ayarları ve kullanımı hakkında bir rehber hazırladım. Adımları takip ederek kendi sitenize uygulayın. Tüm ayarlar geliştiriciler tarafından onaylanmıştır.

Yoast SEO Özellikleri

Anahtar Kelime: Makalenizin veya sayfanızın arama sonuçlarında çıkmasını istediğiniz anahtar kelimeyi belirleyebilirsiniz. Makale yazarken anahtar kelimeleri doğru noktalarda kullanıp kullanmadığınızı kontrol eder ve size doğru yolu gösterir.

Dahili Bağlantı Önerileri: Dahili bağlantılar son derece önemlidir. çünkü arama motorlarının sitenizin yapısını anlamasına yardımcı olur. Makale yazarken size önceden yazmış olduğunuz bir makalenin bir bağlantısını girmenizi ister ve bunu kontrol eder.

Schema.org İşaretlemesi ”Yeni Özellik”: Yoast SEO yeni özelliği ile sitenizi tarayarak Google’a site içeriğiniz hakkında bilgi verir. Blog, Organizasyon, Kuruluş ve kişisel gibi sitenize schema işaretlemeleri ekleyerek arama motorlarını bilgilendirir.

İçeriğin Google’da Önizlemesi: Snippet editörü sayesinde, yeni yayımlayacağınız yazınızı, Google kullanıcısının gözünden görmenizi sağlar. Yazınız veya sayfanız arama sonuçlarında nasıl görüneceği hakkında size önizleme oluşturur.

Okunabilirlik Analizi: İçeriğin cümle yapısını, alt başlıklarını ve bağlantı sözcüklerini tarayıp, size neyin doğru neyin yanlış olduğu hakkında bilgi verir ve içeriğinizi SEO’ya uygun optimize etmenizi sağlar.

Yol Haritası: Google arama sonuçlarında, konu url yapınızı ketegoriliyebilir. örnek, siteadresi.com/ketegori gibi.

Yenilenen İçerik: Sitenizde aynı içerik (tekrarlanan içerik) url yapısını kontrol eder. Aynı url kullanmanız durumunda Google bunu bir içerik sorunu olarak kabul eder. Yoast url yapınızı kontol ederek size yol gösterir.

Arka Plan: Arama motoru botları sitenizi tarayarak bir dizin oluşturur. Yoast eklentisi botlara yardımcı olarak sitenizin dizine hızlı bir şekilde eklenmesine yardımcı olur.

Algoritma Güncellemesi: Google’un arama algoritması iki ana güncelleme olan Google Panda ve Google Penguin’i duymuş olabilirsiniz. Ayrıca Google yılda 500-600 kez algoritmasında küçük değişiklikler yapar. Yoast SEO bu algoritmaların değişmesi anında hemen bir güncelleme yayınlar. Web sitenizi Google’ın yeni algoritması için optimize eder.

Yoast SEO Kurulumu

WordPress admin panelinden Eklentiler – Yeni Ekle‘ye tıklayın. Ardından sağ üst köşedeki arama kutusuna ‘‘Yoast SEO” yazarak eklentiyi bulun.

Eklenti kurulum ve etkinleştirme işlemini tamamlayın. Eklenti kurulumu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için, wordpress eklenti yükleme ve kurulumu nasıl yapılır? makalesini inceleyebilirsiniz.

yoast seo kurulumu
WordPress Yoast SEO Kurulumu

Yoast SEO Ayarları

yoast seo ayarlar

Kurulum işlemini tamamladıktan sonra, wordpress panelinizde ”SEO” sekmesi görünecektir, sekme üzerine gelince yan tarafta bulunan, bu sekmeler altında bütün ayarları ve yapılandırma işlemine bakacağız.

Aşağıda sizlere ayarları adım adım, görseller ekleyerek anlatacağım. Görsellerdeki ayarları aynen blog sitenize uygulayabilirsiniz adımları dikkatlice takip edin.

1. Genel

Genel sekmesi içindeki ayarlarda, eklenti özelliklerini aktif edebilir ve sitenizi arama motorlarında doğrulama işlemi yaptığınızda, size verilen kodu etkin bölüme girebilirsiniz.

Genel → Features

Bu bölümde eklentinin tüm özelliklerini kullanabilmek için, tüm ayarları On konumuna alın.

yoast seo features
Yoast SEO – Özelliklerini Aktif Etme
 • Seo analysis: seo analizi, yeni bir yazı yazarken metninizi SEO’ya uyumlu hale getirmek için, size iyileştirmek adına önerilerde bulunur.
 • Readability analysis: okunabilirlik analizi, metninizin yapısını ve sitilini geliştirmek için size önerilerde bulunur.
 • Comerstone content: köşe taşı içeriği, arama motorlarında en üst sıralarda yer alabilmek için, en güvendiğiniz makalenizi işaretlemenizi ve sayfalarınızı arama motorlarına tanıtmanız için size yardımcı olur.
 • Text link counter: metin bağlantı sayacı, metninizdeki bağlantı sayılarını sayar ve iyileştirmeniz için size önerilerde bulunur.
 • XML sitemaps: site haritaları, siteniz için bir XML site haritası oluşturur. Oluşturduğunuz site haritasını Google Console ekleyip hızlı index alırsınız.
 • Ryte integration: haftalık kontrol, sitenizin arama motorları tarafından indexlenip, indexlenemediğini haftalık kontrol eder ve size bilgi verir.
 • Admin bar menu: yönetici çubuğu, sayfalarınızı analiz etmek için size çeşitli aralaçlar sunar ve size yeni bildirimlerin olup olmadığını gösterir.
 • Security: no advanced settings for authors: admin güvenliği, yazarlarınızın herhangi bir ayarı değiştirmemesi için, ayarları üye yazarlara kapatır.

Genel → Web yöneticisi araçları

Bu bölümde sitenizi Google ve Yandex gibi arama motorlarına kaydederken, sitenizi doğrulamanız için size verilen kodu girerek, sitenizin doğrulama işlemini yapmanızı sağlar.

yoast seo web yöneticisi araçları
Yoast SEO – Site Doğrulama Kodu Girme
 • Sitenizi Google Search Console ve Yandex Webmaster’a eklerken sitenizi doğrulamak için size verilen kodu ilgili bölüme girin ve Save changes’e tıklayıp ayarları kaydedin. Tekrar Search Console dönüp sitemi doğrula yaptığınızda sitenizin doğrulama işlemini tamamlanır.

2. Search Appearance

Bu Sekme içindeki ayarlarda siteniz için başlık, açıklama ve içerik için seo ayarlarını yapacağız.

Search Appearance → Genel

yoast seo search appearance
Yoast SEO – Site Başlığı ve Açıklama
 • Başlık Ayracı: başlık ayracı, site başlığınız ve yazı başlığınızın arasında ki çizgi seçimi, yeni bir makale yayınladığınızda Konu Başlığı – WpNeva olarak görünür.
 • SEO Başlığı: bu bölüme siteniz için belirlediğiniz başlığını yazacaksınız. +Insert snippet variable, seçeneği bu işlemi size kısa kod girerek yaptırır. Resimde göründüğü gibi manuel olarak el ile yazmanız tercih edilir. Burada yazdığınız başlığınız Google aynen girdiğiniz gibi görünecektir.
 • Meta Açıklaması: bu bölüme siteniz için belirlediğiniz, açıklamayı girmelisiniz. Resimde gösterdiğim örnekteki gibi. Google arama sonuçlarında aynen girdiğiniz açıklama görünecektir.
 • Knowledge Graph & Schema.org: bu bölümde siteniz blog sitesi, kişisel bir site ise Kişi seçimini, kurumsal ve organizasyon bir site ise Organization seçimini yapın. Google’un sitenizin ne hakkında olduğunu öğrenmesine yardımcı olacaktır.
 • Personal info: Siteniz kişisel bir site ise kişel adınızı veya organizasyon ise organizasyon adınızı yazın. Bu işlem aynı üstteki gibi Google’un sitenizi tanımasına yardımcı olur.
 • Person logo / avatar: sitenizin logosunu veya belirlediğiniz bir avatarı yükleyebilirsiniz.

Search Appearance → Content Types

yoast seo search appearance - content types
Yoast SEO – Yazılar
 • Show Yazılar in search result: Yazılarınız arama motorları tarafından indexlensinmi yoksa indexlenmesinmi seçimi Yes olarak ayarlayıp indexlensin diyoruz. Böylece Google yeni yazılarınızı arama sonuçlarında göstermeye başlayacaktır.
 • Kod parçacığı ön izlemesindeki tarih: bu seçim Google arama motoru tarafından indexlenmiş yazınızın, hangi tarihte yayımlandığını arama sonuçlarında gösterir. Size kalmış bir tercih ben gizlemeyi tercih ediyorum.
 • Yoast SEO meta kutusu: bu bölüm yazı başlığınızın Google arama sonuçlarında nasıl görüneceği seçimidir. Yukarıdaki resimde gösterilen seçimi uygulayabilirsiniz. Yazı başlığınız arama sonuçlarında şöyle görünecektir: Yazı Başlığı – WPNeva site başlığı uzun olduğu için burada site adınızı yazıp görünümünü seo’ya uygun bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Ayarları uyguladıktan sonra Google arama sonuçlarında yazı başlığınız bu şekilde görünecek.

yazı başlığı arama sonucu
Yazı Başlığı – Google Arama Sonucu
 • Meta açıklaması: Burayı boş bırakın herhangi bir şey eklemenize gerek yok. Bu bölüm yeni bir yazı yazarken, yazı editörünün en alt tarafında görünecektir. Yazınız için meta açıklaması (yazı açıklaması) gireceğiniz bölümdür.
yoast seo yazı meta açıklaması
Yazı Editörü – Yoast SEO – Yazı Meta Açıklaması

Sayfalar da yapılacak olan ayarlar, yukarıda olduğu gibi aynı ayarlar aynen uygulanır.

yoast seo sayfalar
Yoast SEO – Sayfalar

Search Appearance → Media

yoast seo search appearance media
Yoast SEO – Media
 • Media & attachment URLs: WordPress’e yeni bir resim yüklediğinizde resim için ek url oluşturur. Bu ek sayfalar hiç bir zaman kullanılmaz bu nedenle eklediğiniz resimleri direk resmin kendisine yönlendirir. Varsayılan ayar Yes olarak kalsın bu sitenizin seo’su için oldukça önemlidir.

Search Appearance → Kategoriler

yoast seo search appearance kategoriler
Yoast SEO – Kategoriler- Kategori
 • Show Kategoriler in search result?: kategorileriniz arama sonuçlarında gösterilsinmi yoksa gösterilmesinmi? Kategorilerinizin Google tarafından indexlenmesini istiyorsanız Yes istemiyorsanız No olarak ayarlayın. Resimde indexlenmesi için ayarlanmıştır.
 • SEO başlığı: kategorileriniz için başlık seçimi yapacağınız bölümdür resimde görünen ayarı aynen uygulayın. Kategoriniz arama sonbuçlarında şöyle görünür, Kategori Adı – WpNeva Varsayılan olarak gelen kodlamaları silin ve ardından + Insert snippet variable’ye tıklayarak Ayrıcı’ya tıklayın resimde görüldüğü gibi site adınızı yazın.
 • Meta Açıklaması: Meta açıklaması aynı yazılarda olduğu gibi kategoriniz için, açıklama yazmanıza olanak sağlar. Hiç bir değişiklik yapmadan Admin panelinden, Yazılar – Kategoriler‘e tıklayarak kategoriniz için meta açıklaması yazabilirsiniz.
 • Yoast SEO meta kutusu: Meta açıklaması kutusunu kategorilerde gösterilip veya gösterilmemesi seçimidir. Kategori açıklamalarını girebilmeniz için Göster yapın.
Yoast SEO – Kategoriler
 • Etiketler: etiket kullanımını açmanızı tavsiye etmediğim için bu kısmı açıklamıyoruz. Etiketler Google arama motoru tarafından gereksiz sayfalar olarak adlandırılır. Sitenizin SEO’su açısından No olarak ayarlayıp etiketlerin indexlenmesini kapatın.
 • Biçimler: WordPress siteniz için tarih tabanlı bir arşivini tutar. Bu arşivler gereksiz ve boştur size hiç bir katkıda bulunmaz. Yoast SEO ile gelen varsayılan ayar ile Etkisiz olarak kalsın.
 • Category URLs: Sitenizde kullandığınız kategori URL’si şöyledir, https://siteadresiniz.com/category/wordpress gibi ortadan ”category” etiketini kaldırmak için Kaldır veya kullanmak için Tut‘u seçebilirsiniz. Tamamen size kalmış.

Search Appearance → Arşivler

yoast seo search appearance arşivler
Yoast SEO – Arşivler
 • Author archives Settings: Yazar arşivlerinin Google arama motoru tarafından indexlensinmi indexlenmesinmi? Etkisiz varsayılan olarak kalsın gereksiz sayfalar ve size hiç bir katkıda bulunmaz. Şayet sitenizde 1 veya 2 den fazla yazar bulunuyorsa Etkin olarak ayarlayabilirsiniz. Kişisel bloglar için etkisiz olarak kalsın.
 • Date archives settings: Tarih bazlı yazı arşivleriniz Google tarafından indexlensinmi, indexlenmesinmi? Etkisiz varsayılan olarak kalsın gereksiz sayfalardır. Kullanılması tavsiye edilmez.
 • Özel Sayfalar: Site içi arama yapıldığında eğer temanız arama sayfalarını desteklemiyorsa, Yoast sizin için arama sorgularını yapabilir. Varsayılan ayarları değiştirmeye gerek yoktur.

Search Appearance → Yol Haritası

yoast seo search appearance yol haritası
Yoast SEO – Yol Haritası
 • Breadcrums settings: bu ayarı Etkin yaparsanız Google arama sonuçlarında yazı url’niz söyle olur, https://siteadı.com/kategori/konubaşlığı.

Etkisiz yaparsanız şöyle: https://siteadı.com/kategoriadı/konubaşlığı olarak görülür ve url yapınız düz bir şekilde çıkar. Kullanıp kullanmamak size kalmış bir olaydır. URL yapınızı kısa tutuyorsanız Etkisiz yapmanız arama sonuçlarında size fayda sağlar.

3. Arama Konsolu

yoast seo arama konsolu
Yoast SEO – Google Search Console
 • Arama Konsolu: Google Search Console hesabınızı bağlayıp sitenizin istatistiklerini görebilirsiniz. Ayarını atlıyoruz çünkü şuanda Google bu özelliği bütün uygulamalar için duraklatmış durumdadır. Yapılandırsanız bile bu özellik aktif olmayacaktır.

Yoast eklentisinin Genel SEO ayarları bu şekildedir. Ayarları aynen uygulayıp wordpress blog sitenizi SEO uyumlu hale getirebilirsiniz.

Yoast SEO Kullanımı

yoast seo kullanımı
WordPress Yazı Editörü – Yoast SEO

Ayarları uyguladıktan sonra, yeni bir yazı yazdığınızda SEO ayarlarını yapmanız için yazı editörünün altında Yoast SEO meta kutusunu göreceksiniz.

Odak anahtar kelime: Yazınız için belirlediğiniz odak anahtar kelime girme kutusu.

Kod parçacığını düzenle: ilk olarak buraya tıklayıp meta düzenleme kısımları açılacaktır.

Meta açıklaması: bu bölüme yazınız hakkında anahtar kelime ve yaz açıklamanızı gireceksiniz.

SEO Sekmesi: En üstte bulunan SEO sekmesine tıklayarak, yazınız için SEO uyarılarını görebilirsiniz.

Readability: Aynı şekilde üst tarafda bulunan Readability sekmesine tıklayarak, metninizin SEO uyarınalarını görebilirsiniz.

Her şey yeşil renkteyse sıkıntı yoktur. Turuncu ise orta derece. Kırmızı ise çok kötü.

Benzer Konulardan Haberdar Olun.

E-Posta bültenine abone olun ve yeni konular için bildirim alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

“Yoast SEO WordPress Eklentisi Ayarları ve Kullanımı” üzerine 3 yorum

 1. Yıllardır all in one seo pack eklentisi kullanan biriyim arayüzü bana çok karışık geliyordu, makalenizi okuyup yoast seo eklentisine geçiş yaptım anladım ki all in one hamallıkmış.

  Cevapla

Yorum yapın