WP Super Cache Kullanımı Ve Ayarları

WP Super Cache kullanımı basit olan, dinamik WordPress içeriğini statik HTML dosyalarına dönüştüren en iyi ve en popüler ön belleğe alma eklentisidir. Sunucunuz da bulunan büyük WordPress PHP betiklerini kullanmak yerine oluşturduğu HTML dosyalarını kullanır.

Bu işlem sonrası Chrome gibi web tarayıcıları sitenizi indirip ön belleğe almaya başlar. WP Super Cache, Google arama sonuçlarından web sitenize ulaşmaya çalışan ziyaretçilere sitenizin ön belleğe alınmış versiyonu göstererek daha hızlı kullanıcı deneyimi sunacaktır.

wp super cache gtmetrix hız testi

WP Super Cache Kurulumu

wp super cache wordpress eklentisi kurulumu

WP Super Cache wordpress eklenti kurulumunu yapmanız için, WordPress admin panelinden EklentilerYeni ekle‘ye tıklayıp arama kutucuğuna eklenti adını yazarak eklentiyi bulun. Ardından Eklentiyi kurun ve etkinleştirin.

Eklenti kurulumu hakkında fazla bir bilginiz yoksa önceden hazırlamış olduğum, wordpress eklenti kurulum rehberi ne bakabilirsiniz.

WP Super Cache Ayarları

Eklenti kurulumunu ve etkinleştirme işlemini tamamladıktan sonra eklenti ayarlarını yapmak için, AyarlarWP Super Cache seçeneğine tıklayın ve ayarlamaları yapmaya başlayalım.

Kolay

İlk ayarlamamız Kolay seçeneği altında olacaktır. Bu ekranda yaptığımız ayar siteniz için önbellekleme özelliğini aktif duruma getirmek olacaktır.

wp super cache kolay ayarı

Yukarıdaki ayarları yaptıktan sonra ”Önbelleği Test Et” butonuna tıklayıp eklentinin aktif olarak çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Test ettiğinizde kontroller yeşil olacaktır.

Gelişmiş

Gelişmiş seçeneği altında yapacağınız ayarlar siteniz için performans ayarlarıdır. Eklentinin en önemli ayar seçenekleri burada toplanmıştır. Ayarları resimdeki gibi aynen uygulayın.

wp super cache gelişmiş ayarları

Yaptığımız ayarlar:

Enable Caching: Siteniz için ön belleğe alma kurallarını başlatır.

Cache Delivery Methot: Önbellek teslimat yöntemi, bu seçenek gelişmiş kullanıcılar için PHP kodlaması için gelişmiş bir ayardır. Simple seçeneğini etkinleştirin.

Disable caching for logged in visitors: Giriş yapan kullanıcılar için önbelleğe alınmış sürümü göstermez ve siteyi tekrar yüklemek zorunda kalmaz.

Don’t cache pages with GET parameters: Her kullanıcı için farklı olan sayfaları ön belleğe almaz. Sitenizde Google Adsense gibi reklamlar gösteriyorsanız etkinleştirin.

Sayfalar daha hızlı yüklensin diye sayfaları sıkıştır: Bu seçenek siteniz için sunucunuzda Gzip sıkıştırmayı etkinleştirir ve sitenizin hızını önemli ölçüde artırır.

Önbellek yenileme: İçeriğinizi güncellerken kullanıcılara ön belleğe alınmış sürümü gösterir.

304 Browser caching: Yeni bir içerik yayınladığınızda, tarayıcılarda bulunan eski ön belleği kontrol ederek yenisi ile değiştirir bu seçenek site performansını artırır.

Enable dynamic caching: Sitenizde kullandığınız değişken içerikleri ön belleğe alır. Google Adsense vb. gibi reklam türleri için.

Mobile device support: Sitenizin mobil sürümünü ön belleğe alınmasını sağlar.

Clear all cache files when a post or page is published or updated: Bir içeriği güncellediğinizde veya yeni bir gönderi yayınladığınızda tüm ön bellek dosyalarını temizler.

Sadece yorum yapıldığında sayfayı güncelle: Bir gönderinize yorum yapıldığında ön belleğe alınmış sayfanızı yeniden ön belleğe alarak sayfayı günceller.

Late init. Display cached files after WordPress has loaded: Ana sayfanızın güncel kalmasını sağlar ve olası hataları düzeltmeye yarar.

wp super cache gelişmiş zaman ayarları

Cache Timeout: 3.600 çoğu web sitesi için iyidir, yoğun trafik çeken web siteleri bunu 1.800’e indirebilir. Az süre belirlerseniz, kullanıcılar önbelleğe alınmış sürümü her zaman göremezler. Çok fazla süre belirlerseniz sunucunuzu çok fazla yorabilir.

WP Super Cache eklentisinin en performanslı gelişmiş ayarları bu şekildedir. Diğer ayarlara dokunmadan yaptığınız ayarlamaları kaydedebilirsiniz.

WP Super Cache CDN Ayarları

WordPress sitenizde bir CDN hizmeti kullanıyorsanız, CDN hizmet bilgilerinizi WP Super Cache eklentisine girip aktif bir şekilde kullanabilirsiniz. Eğer sitenizde Cloudflare CDN hizmeti kullanıyorsanız herhangi bir işlem yapmanız gerekmiyor.

wp super cache cdn

İçerik

İçerik seçeneğinde WP Super Cache eklentisinin ön belleğe aldığı sayfaları ve ön bellek istatistiklerini görebilirsiniz. Ön belleğe alınmış sayfaları manuel olarak temizlemek ve yeniden oluşturmak için süresi dolan ön belleği temizle seçeneğini kullanabilirsiniz.

Tüm ön belleğe alınan içeriği yeniden oluşturmak için ön belleği temizle seçeneğini kullanıp eski ön belleği silip tekrar yeniden ön belleğe alabilirsiniz.

wp super cache içerik ayarı

Ön Yükleme

Önyükleme, önbelleğe alınmış sayfaların tümü belirli bir sürede temizler ve ön belleği yeniden oluşturarak günceller. Bu işlem hem web sitesi, hem de indeksleme hızını arttırdığı için etkinleştirmenizi tavsiye ederim

wp super cache ön yükleme

Varsayılan olarak, önceden yüklenmiş önbellek dosyalarını her 600 dakikada bir yenilemek üzere ayarlanmıştır. Ancak, paylaşımlı bir sunucu kullanıyorsanız sunucunuz çok baskı görüyorsa, bu sayıyı artırmanız gerekebilir. Ancak önbelleği el ile temizlemek istiyorsanız süreyi, 0 olarak ayarlayabilirsiniz.

Eklentiler

Bu kısımda ki ayarlar genel olarak olduğu gibi bırakılır. Sitenizde WPtoch ve JetPack gibi mobil tema eklentisi kullanmıyorsanız bu ayarlarda bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

wp super cache eklentiler ayarı

WP Super Cache Kullanımı Hakkında Düşünceler

WP Super Cache ön bellek eklentisi olduğundan sitenizi ve sayfalarınızı ön belleğe alıp sayfa açılış hızını artırabilir. Ama JavaScript ve CSS dosyalarını sıkıştırma işlemi yapamaz.

Sitenizde hız problemi yaşıyorsanız, hem ön belleğe alma hemde JavaScript, CSS dosyalarını sıkıştırıp optimize edebilen Autoptimize eklentisini kullanmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca Autoptimize WordPress Eklentisi Ayarları ve Kullanımı makalesini inceleyebilirsiniz.

Benzer Konulardan Haberdar Olun.

E-Posta bültenine abone olun ve yeni konular için bildirim alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

“WP Super Cache Kullanımı Ve Ayarları” üzerine 7 yorum

 1. Önermiş olduğunuz ayarları yaparak sitemin performansını yükselttim. Cloudflarenin ücretsiz CDN hizmetinden de yararlandığımdan dolayı CSS ve JS dosyalarını küçültme eklentisine gerek duymuyorum. Faydalı önerileriniz için teşekkür ederim.

  Cevapla
 2. Merbalar hocam,
  Bu eklentiyi siteden tamamen kaldırma yöntemi nedir. Eklentiyi kaldır seçeneği yeterli midir?

  Cevapla
  • Cache eklentileri genellikle geride kalıntılar bırakır, bunları temizlemenin en iyi yolu FTP üzerinden sunucuya bağlanıp wp-content içinde bulunan ”cache” dosyasını silmen olacaktır. Ayrıca veritabanında bıraktığı kalıntıları temizlemen için WP-Optimize eklentisini kullanarak temizleyebilirsin.

   Cevapla
 3. Detaylı ve güzel bir anlatım, teşekkürler! İlave olarak; Kolay bölümündeki ayarlarda SSL kullananların “Güvenliksiz (https’siz) anasayfa sorgusu gönder” tikini kaldırmaları daha sağlıklı olacaktır.

  Cevapla
 4. Merhaba hocam,
  Litespeed Cache eklentisini kullanıyordum temasal problemler yüzünden kaldırdım. Şuan WP Super Cache eklentisini kullanıyorum.

  Sizce iki eklentiden hangisi daha iyi ?

  Cevapla
  • Kenan, LiteSpeed Cache eklentisi eğer sunucu desteğide varsa iyi bir çözümdür. Ancak LiteSpeed Cache, CSS ve JS dosyaları sıkıştırma yapabilirken WP Super Cache bu sıkıştırmayı yapmaz, sadece önbellekleme yapabilir.

   Cevapla

Yorum yapın