WordPress Veritabanı Optimize Ve Kalıntı Temizleme

WordPress veritabanı temizleme işleminin ne derece önemli olduğunu ve optimizasyon çalışması sonucunda, sitenize nasıl bir katkıda bulunabileceğini bu konuda öğreneceksiniz.

Ayrıca bir eklenti yardımı ile veritabanında bulunan gereksiz tabloları, eski eklenti ve yazı ön izleme kalıntılarını, kolay bir şekilde nasıl temizleyeceğinizi görsel olarak sizlere anlatacağım.

WordPress Veritabanı Nedir?

Veritabanı WordPress sitenizin kurulumundan itibaren tema, eklenti, yorum, yazı, medya gibi bilgilerin saklandığı ve siteniz üzerinde yaptığınız tüm değişikliklerin saklandığı yerdir.

Bir eklenti kurup kaldırsanız bile o eklenti üzerinde yapmış olduğunuz tüm ayarları ve değişiklikleri veritabanı depo eder. Ayrıca bir yazı yazarken veya tema değişip ön izleme yaptığınızda bile yapılan tüm bu işlemleri veritabanı kayıt altına alarak saklar.

Siteniz üzerinde gerçekleştirdiğiniz bu gibi eylemler zaman geçtikçe veritabanı boyutunun şişmesine neden olarak sitenizin yavaş çalışmasına sebep olacaktır. Bu gibi sorunla karşılaşmamak için WordPress Veritabanını düzenli olarak temizlemeniz çok önemlidir.

Bu eğitici makalede WP-Optimize eklentisini kullanarak veritabanı temizleme işlemini basit adımlarla sırasıyla anlatacağım. WP Fastest Cache ve WP Rocket gibi eklentiler bazı kısmi temizleme işlemini yapsada her zaman eski eklenti tablo kalıntılarını silmenize izin vermezler.

WP-Optimize eklenti yardımı ile tam teşekküllü bir temizleme işlemi yaparak eski kalıntılardan kurtulabilir ve sitenizin daha hızlı çalışmasına yardımcı olabilirsiniz. Hadi başlayalım…

WordPress Veritabanı Yedekleme

WordPress Veritabanı temizleme işlemine geçmeden önce veritabanı yedeğini almanız çok önemlidir. Oluşabilecek herhangi bir arıza durumunda geri yükleme yapabilirsiniz. Veritabanını yedeklemek için UpdraftPlus eklentisini kullanabilirsiniz.

updraftplus wordpress veritabanı yedekleme

Eklentiyi kurun ve etkinleştirin, Backup/Restore sekmesine altındaki Backup Now’a tıklayarak yedek oluşturun. Aldığınız yedeği direkt bilgisayarınıza zip dosyası olarak indirebilir veya Google Drive gibi bulut hesabınızı bağlayarak otomatik olarak yedek yükleme yapabilirsiniz.

WP-Optimize Eklentisini Kurun

WP-Optimize eklentisini kurun ve WordPress Veritabanı temizleme işlemine başlayalım.

wp-optimize eklentisi

WordPress Veritabanı Temizleme

Eklenti kurulumu ve etkinleştirme işlemini tamamladıktan sonra, admin panelinizden WP-Optimize’ye tıklayarak ”Optimizations” sekmesi altında veritabanınızada bulunan gereksiz bütün kayıtları temizlemeye başlayabilirsiniz.

”Optimizations” sekmesi altında gereksiz yorumları, yazı taslakları, ön izleme kayıtları vb. gibi gereksiz bütün kayıtları temizleyip gereksiz kayıtlardan kurtulmuş olursunuz.

wp-optimize veritabanı temizleme

Görseldeki seçimleri yaparak ”Run optimization” a tıklayıp temizleme işlemini yapabilirsiniz. Seçim yapılmayan kısımlar, otomatik yazı taslakları ve onay bekleyen yorumlardır. Tercihinize göre temizleyip temizlememek size kalmıştır.

Seçimler Ne İşe Yarar?

 • Optimize database tables: Veritabanını optimize ederek alan kazanmanızı sağlar.
 • Clean all post revisions: Bir yazıyı her güncellemede oluşan otomatik revizyonları temizler.
 • Clean all auto-draft post: Bir yazıyı düzenlerken önceki otomatik oluşan taslakları temizler.
 • Clean all trashed post: Çöp kutusuna atılan tüm yazıları temizler.
 • Remove spam and trashed comments: Spam veya silinen yorumları temizler.
 • Remove unapproved comments: Onaylanmamış yorumları temizler.
 • Remove expired transient options: Kullanılmayan ön bellek verilerini temizler.
 • Remove pingbacks: Verdiğiniz geri bağlantıları temizler.
 • Remove trackbacks: Diğer sitelere verdiğiniz bağlantıları bildirimlerini temizler.
 • Clean post meta data: Gönderiye ait olmayan yazar, tarih, kategori verilerini temizler.
 • Clean comment meta data: Yorumlara ait olmayan meta verilerini temizler.
 • Clean orphaned relationship data: Silinen yazılardan geriye kalan artıkları temizler.

Kaldırılan Eski Eklentilerin Kalıntı Tablolarını Temizleme

”Tables” sekmesi altında bulunan sonuçlar, kullanmadığınız veya sildiğiniz eski eklentilerin geride bıraktığı artık tabloları temizlemenizi ve kaldırmanızı sağlar. ”Remove” ibaresi çıkan satırları ”Remove” ye tıklayarak kalıntıları silin.

wp-optimize wordpress tablo temizle

Sıkça Sorulan Sorular

En iyi wordpress veritabanı temizleme eklentisi hangisidir?

WP-Optimize veritabanınızı ve kalıntı tabloları kolay bir şekilde temizlerken, diğer eklentiler kısmi temizleme yaparlar. Tam temizlik için WP-Optimize eklentisini kullanmanızı tavsiye ederim.

WordPress eklenti kalıntıları nasıl temizlenir?

WP-Optimize eklentisi sildiğiniz eski eklenti kalıntı tablolarını silebilir ve tablonun hangi eklentiye sahip olduğunu göstererek sizi bilgilendirip kaldırma işlevi sunar.

Veritabanını ne sıklıkla temizlenir?

Genel olarak web sitenizin veritabanını haftada bir kez temizlemelisiniz. Büyük bir web siteniz varsa ve çok eklenti kullanıyorsanız 3 günde bir temizleme yapmalısınız.

Bu işlem web sitemi bozarmı?

Normal şartlarda hiç bir sorun teşkil etmez, ama önceden bir yedek almanız önerilir.

Umarım hazırlamış olduğum bu makalede WordPress veritabanını temizleme ve sitenizi hızlandırma konusunda yardımcı olabilmişimdir. Bir sorunuz varsa aşağıya bir yorum bırakabilirsiniz. Size en kısa sürede cevabınız ile dönüş yapacağım..

Benzer Konulardan Haberdar Olun.

E-Posta bültenine abone olun ve yeni konular için bildirim alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

“WordPress Veritabanı Optimize Ve Kalıntı Temizleme” üzerine 4 yorum

  • Litespeed eklentisi ile veritabanı temizliği yapabilir, ancak bunu otomatik ve kısmi olarak yapar. WP-Optimize, tabloları ve boyutlarını göstererek nereye müdahale edebileceğiniz hakkında size detaylı bilgi vererek tam kontrol sağlar.

   Cevapla

Yorum yapın