WordPress Site Hızlandırma Teknikleri 2020 Rehberi

WordPress site hızlandırma konusunu sizlerden aldığım mailler için hazırlama gereği duydum. Arkadaşlar bazı teknikler vardır kimileri mesleki sırdır, öğrenmek için çok zaman ve emek harcanması gerekir. Bazı teknikler vardır ki bunları her yerde bulabilirsiniz hepsi aynı şeydir.

Sorunlarınızı çözmek için site site dolaştığınızı biliyorum, bazen çaresiz kalan arkadaşlar sinirlenip projelerini bir anlık öfkeyle yok ediyorlar. bunlarıda gördüm bende içine dahil. Hiç kızılacak, öfkelenecek bir durum yok. Bu gün bu konuyu hazırlamam bu sorunlarla baş etmeye çalışan arkadaşlara yardımcı olabilmek adına olacaktır.

Site Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Site hızlandırma teknikleri için size az söz çok bilgi vermeye çalışacağım. Düz yazıları unutun! Bilgi patlaması yaşamaya hazır olun. Şimdi GTmetrix sitesine gidip sitenizin hızını test edin.

Cache Eklentisi Kullanın

Sitelerini bana gönderenler arasında en çok gördüğüm sıkıntı, Cache (önbellek) eklentisini doğru yapılandırılmamış, eklenti var ama amacı yok öylece duruyor.

İlk olarak ön belleğe alma CSS, JS Gzip sıkıştırma, birleştirme işini bir eklenti yardımı ile halletmeniz gerekiyor. İlk tavsiyem W3 ToTal Cache eklentisidir. Bu eklenti ayarlarını yapılandırmak biraz karmaşık olsada ücretsiz olarak en yüksek performans alabileceğiniz Cache eklentisi budur.

Ayrıca: Test Edilmiş En İyi WordPress Cache Eklentileri makalesini inceleyebilirsiniz.

Eee eklentiyi buldukta bunun ayarlarını nasıl yapacağız diyeceksiniz, demeyin aha burada W3 Total Cache Ayarları + Cloudflare Entegrasyonu bu eklenti her site ve her sunucuda yüksek performans verecek diye bir kural yoktur.

Bir bakarsın kiminde uçak kimde kaplumbağa olur onun için yaptıkta bir fark göremedik demeyin burda WP Fastest Cache Premium Ayarları + Cloudflare Entregrasyonu yaplandırılmasını bulabilirsiniz bu eklenti gerçekten işinin hakkını veriyor.

Buraya Dikkat: Ha birde bu eklenti hakkında size hiç bir yerde bulamayacağınız önemli bir ipucu vereceğim. Sitenize yüklediğiniz resimler bir CDN üzerinden sunulsa hoşunuza gidermiydi? Yok bide gitmesin. bundan iyisi şamda kayısı.

Uçaktan inip jete bineceksin bak siten nasıl şak diye açılıyo sunucunu yormayacaksın, resimler CDN üzerinden yüklenecek ama resimlerin hep sende kalacak hiç bir sorun teşkil etmeyecek. Bunu nasıl yapacaksın okumaya devam et güzel insan.

WP Fastest Cache Premium eklentisinin CDN sekmesi – CDN by Photon seçeneğine tıkla.

wp fastest cache cdn by photon

Açılan kutucukta i0, i1, i2, i3 seçeneklerinden birini seçin örneğin; i3.wp.com‘u.

Gif, jpeg, jpg, png, kutucuklarını işaretleyin ve Next yapın. Artık resimleriniz Jetpack eklentisinin ücretsiz sunduğu görüntü CDN hizmetinden yararlanmış olacaksınız.

file types

Buraya kadar ki kısımda CSS, JS sıkıştırma ve resim CDN hizmetinden yararlandınız. 2-0 öndesiniz resim yüklenme hızınız iyileşti, Cache eklentisi ile CSS ve JS dosyalarını sıkıştırıp sitenizi önbelleğe alarak sitenizin açılış hızı arttı

Birde şimdi sitenizi GTmetrix sitesine giderek hız testi yapın ilk baştaki ve sonraki halini görün. Hızınızın arttığını ve görüntülerle ilgili bir hata almadığınızı göreceksiniz.

Bundan sonra ne yapılır?

Resim Sıkıştırma Eklentisi Kullanın

WordPress sitelerdeki en büyük yavaş yüklenme sıkıntısının bir diğeri ise optimize edilmemiş resimlerdir yani sıkıştırılmamış görseller. Sitenize yüklediğiniz her resmin dosya boyutunun büyük olması ve temanıza göre ölçeklendirilmemesi sitenizin sayfa ve açılış hızını düşürecektir.

Bunun için ne yapacaksınız? en kolayı bir görsel sıkıştırma eklentisi kullanmanız olacaktır.

Bu eklentiler ne yapar? Sitenize yüklediğiniz tüm resimleri 1 kereliğe mahsus toplu olarak sıkıştırıp optimize eder daha sonrasında her yeni resim yüklemenizde arkaplanda çalışarak yüklediğiniz yeni resimleri otomatik olarak sıkıştırır ve görseller daha hızlı yüklenir.

Tavsiye 1: ShortPixel Image Optimizer

Tavsiye 2: EWWW Image Optimizer

Tavsiye 3: WPSmush

Her WordPress kullanıcısının bu eklentilerden mutlaka birini kullanması kesinlikle gerekiyor.

Buraya kadar neler yaptık? Cache eklentisi kullanarak WordPress sitenizi önbelleğe aldık, Gzip, JS, CSS sıkıştırması yaptık. Görüntüleri ücretsiz CDN üzerinden sunduk, ayrıca resim sıkıştırmasıda yaptık. En önemli optimize işlemlerini gerçekleştirdik.

PHP Sürümünü Güncelleyin

WordPress tema ve eklentiler PHP dili kullanılarak hazırlanmıştır. Sunucunuzda PHP verisyonu eski sürümse bunu PHP 7 ve üzeri sürüme yükseltmeniz gerekmektedir.

Neden? PHP 7.3’de büyük performans iyileştirmeleri bulunmaktadır ve eski sürümlere 5.6 ve diğerlerine göre %3 daha hızlı işlem yapmaktadır. Ayrıca PHP 7.2’dende %9 daha hızlı çalışır.

wordpress php hız testi

Bunun için sunucunuzda PHP sürümünü en güncel versiyona yükseltmeniz sitenizin daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Bu işlemi CPanel üzerinden kendiniz yapabilirsiniz. Ama çok fazla bilgi sahibi değilseniz, Hosting firmanızla iletişime geçip PHP sürümünü yükseltmelerini isteyebilirsiniz.

Ayrıca bu yükseltme sayesinde WordPress Admin paneli yavaş çalışan arkadaşların yanıt süresinde büyük oranda artış olacaktır ve bu sorundan kurtulacaklardır.

Veritabanını Temizleyin

WordPress veritabanı site hızını önemli ölçüde etkiler bunlar, kurup kaldırdığınız tema ve eklentilerin veritabanında bıraktığı kalıntılardır. Bu kalıntılar veritabanınızın şişmesine neden olur ve sitenizin yavaşlama sebeplerindendir.

Yeni kullanıcılar bu bölümü atlayabilir, ama eski site sahiplerinin bu temizliği yapması şarttır. WordPress veritabanı temizleme için WP-Optimze eklentisini kurup tarama yaptırıp gereksiz veritabanı kalıntıları ve tablolarını temizleyebilir.

wp-optimize wordpress veritabanı temizleme

WP Fastest Cache Eklentisi kullananlar ”DB” – ”ALL” yolunu izleyerek bu temizliği yapabilirler. Ama eski tema ve eklenti kalıntılarını veritabanından silmez.

Sadece yedeklenmiş önizlemeler, silinmiş yorumlar gibi gereksizleri kaldırmaya yardımcı olur. Bu temizliği her hafta yapmanız sitenizin daha sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır.

wp fastest cache wordpress veritabanı temizleme

Gereksiz Eklenti Kullanımından Kaçının

WordPress sitenizde kullandığınız eklentileri sınırlandırın çok fazla eklenti kullanımı sitenizi yorar ve açılış hızını önemli ölçüde etkiler. Sadece size yararlı olabilecek ve sürekli kullanmaya muhtaç kalabileceğiniz eklentileri yükleyin.

Çoğu eklentiler var ki SEO kurallarına hiç uyulmadan hazırlanmıştır. JS dosyaları kullandıklarından dolayı sitenizi her yüklemede ve her sayfa açılışında bu dosyalar tekrar tekrar yüklenmeye maruz kalırlar. Sitenizi yavaşlatmaktan başka bir işe yaramazlar.

Bu durum genellikle sık rastlanan bir sorundur o yüzden eklenti kullanımınızı minimum seviyede tutun ve kullanacak olduğunuz eklentileri iyice araştırıp sürekli güncellenen ve SEO kurallarına göre hazırlanıp hazırlanmadığına bakın.

CDN Hizmeti Kullanın

WordPress için CDN hizmeti kullanmanız sitenizi extra olarak hızlandıracaktır. Ücretli CDN hizmeti sağlayan onlarca firma vardır ama bütçesi yeterli olmayanlar için Cloudflare’nin sunduğu ücretsiz CDN hizmetinden yararlanabilirler.

Cloudfllare CDN kurulumunu daha önce şu makalede anlatmıştım; WordPress İçin Cloudflare Kurulumu ve CDN Ayarları Cloudflare ne yapar siteme hız konusunda nasıl katkıda bulunur derseniz. bu konuyu inceleyerek butün sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Cloudflare ve yukarıda anlatmış olduğum resim cdn hizmetini kullanmanız sitenizin performansını çok yüksek derecede artıracaktır. Tarafımca denenmiş ve test edilmiştir.

Tema Seçimi Önemlidir

Buraya kadar sizin duymak istediklerinizi ve bilmeniz gerekenleri anlattım ama en önemli nokta wordpress sitenizde kullandığınız tema seçimidir. Kullandığınız temayı neye göre seçtiğiniz çok önemlidir. Görünüşümü hoşunuza gitti yada SEO kurallarına uygun, temiz bir kodlama ile yapıldığımı?

Tema seçimi kaliteli bir Hosting seçiminden sonra ikinci bir can damarıdır. Sunucunuz ne kadar hızlı olursa olsun kullandığınız tema çok ağır ve temiz bir kodlama yapısına sahip değilse ne kadar uğraşsanızda nafile istediğiniz performansı alamayacaksınız.

Kullanacağınız ve kullandığınız temayı iyi seçmeniz gerek, ilk olarak boyutunun küçük, SEO optimizesi yapılmış ve temiz bir kodlama kullanarak hazırlanmış olduğuna bakmalısınız. Ücretsiz tema kullanmayın demem kullanın ama bu kurullara göre hazırlanmış olduğuna dikkat edin.

Ücretsiz temalar arasında çok kaliteli olanlarda vardır, eksik yanları sürekli güncelleme almamalarıdır. WordPress’in istekleri ve değişen arama motoru kriterlerine uygun olarak kodlanması için güncellik çok önemlidir.

İyi bir iş çıkartmak istiyorsanız ücretli bir tema satın almanızı tavsiye ediyorum. Size artıları herhangi bir sorunla karşılaşırsanız karşınızda bir destek ekibi bulacaksınız ve değişen algoritmalar ve kriterler için sürekli tema güncellemesi sağlayacak olmalarıdır.

Haber, Magazin, Teknoloji ve blog tarzı bir site oluşturmak istiyorsanız daha önce yazdığım; WordPress Haber Teması konusunu inceleyebilir ve temalara göz atabilirsiniz.

Onedio tarzı, sosyal içerik sitesi oluşturmak ve Sosyal medya teması arıyorsanız kesinlikle tavsiye ettiğim şu temalara göz atın; WordPress Sosyal Medya Teması: En iyi 5 Viral Tema

Hepsi SEO uyumlu, hız için optimize edilmiş en çok satan ve kullanılan WordPress temalarıdır. Sürekli güncellenen ve Google arama kriterlerine uygun olarak hazırlanmıştır.

Bütçesi olmayanlar için; WordPress Blog Teması: Ücretsiz En iyi Blog Temaları konusunu inceleyebilir ve bu temalardan yararlanabilirler.

WordPress Site Hızlandırma Sonucu

Anlattığım tüm ayrıntıları uygularsanız, sitenizin hız ve performans konusunda hiç bir sıkıntı çekmediğini göreceksiniz. Bunlar dışında sadece bir tek sorun hosting seçiminizdir.

Bir sonraki konuda Türkiye için en iyi ve en hızlı Hosting firmalarını değerlendireceğiz. Herhangi bir sorunuz varsa yorum bölümden mesajınızı iletebilirsiniz. Ayrıca bu test sonucunda aldığınız performans durumunu bizimle paylaşmanızı isterim.

Benzer Konulardan Haberdar Olun.

E-Posta bültenine abone olun ve yeni konular için bildirim alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

1 Yorum Yapıldı “WordPress Site Hızlandırma Teknikleri 2020 Rehberi”

  1. Yani ne diyebilirim bilmiyorum, sadece şu resimler için CDN konusu beni benden aldı. Boşa para harcamaya gerek yokmuş meğer, bloğunuzda gerçekten kaliteli ve çok bilgi verici içerikler üretiyorsunuz hep böyle devam edin.

Yorum Yapın