İlk Kurulumda WordPress SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress, internet siteleri için en popüler CMS’dir. Kişisel bir blogdan tutunda e-ticaret ve kurumsal şirket sitesileri oluşturmak için kullanılabilir. Büyük bir kullanıcı tabanı olmasının önemli bir nedeni, WordPress SEO ayarları ve optimizasyonu kolay olmasıdır.

Çok az bir beceriyle, WordPress alt yapısını kullananlar Google ve diğer arama motorlarında iyi bir konuma sahip olabilirler. Bu konuda anlatacağım ilk kurulumdan sonra yapılması gereken WordPress SEO ayarlarıdır. Bu adımları dikkatli bir şekilde uygularsanız siteniz Google arama motoru dostu olacak ve arama sonuçlarında ilk sıralara yükselebilceksiniz.

WordPress SEO Ayarları İçin İlk Yapılması Gerekenler

WordPress sitenizi arama motorları için (SEO) optimize etme sürecindeki ilk adım, aşağıdaki seçenekleri ve ayarları ilk kurulumdan sonra hemen yapmanız olacaktır.

Okuma Ayarları: Arama Motoru Görünürlüğü

Kontrol etmeniz gereken ilk şey, web sitenizin arama motorları tarafından görünür olup olmadığıdır. Bu okuma ayarı arama motorlarının web sitenizi görüp göremeyeceğini ve dizine eklenebilirliğini belirler. Bu yüzden ilk bakacak olduğunuz yer bu onay kutucuğudur.

wordpress okuma ayarları

Bazı durumlarda, bu kutucuk onaylanmış bir şekilde kalır. Bu nedenle, yapmanız gereken ilk şey, arama motorlarının web sitenizi sorunsuz bir şekilde dizine ekleyebilmesi için bu kutunun işaretli olmadığından emin olmanız olacaktır.

Kalıcı Bağlantı Ayarları: SEO Dostu URL Yapısı

URL yapısı, web sitenizi ziyaret eden kişiler ve arama motorları için çok önemlidir. SEO dostu bir URL, sayfanın içeriğini net bir şekilde açıklar ve hem insanlar hem de arama motorları için okunması kolay olmalıdır.

Örnek :

Sitenizde WordPress’in nasıl kurulacağını açıklayan bir yazı olduğunu varsayalım. Bu yazı için SEO dostu olmayan bir URL yapısı şöyle olacaktır;

https://siteadı.com/?p=123

Google veya diğer arama motorları bu URL’yi okuyabilir, ancak içeriğin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olamayacağı için arama sonuçlarında görüneceğinizin bir garantisi olmaz.

Arama motorları ve insanlar için kolayca okunabilen SEO dostu bir URL yapısı şöyle olacaktır;

https://siteadi.com/wordpress-nasil-kurulur/

Bu yüzden SEO dostu bir URL yapısı oluşturmanız için WordPress web sitenizin kalıcı bağlantılar ayarlarını aşağıdaki resimde görüldüğü gibi güncellemeniz gerekmektedir.

wordpress kalıcı bağlantılar ayarı

Doğru bir URL yapısı için Ayarlar – Kalıcı bağlantılar ayarlarında ”Yazı ismi” seçeneğini işaretleyin. Ardından ”Değişiklikleri Kaydet” yaparak URL yapınızı güncelleyin.

XML Site Haritası Oluşturun

WordPress siteniz için XML site haritası oluşturmanız, arama motorlarına web sitenizdeki taranabilecek URL’ler hakkında bilgi vermenizi sağlar. Google’ın içeriğinizi ve yayınlarınızı keşfetmesine izin vererek hızlı bir şekilde index almanızı sağlayacaktır.

xml site haritası

Site haritası oluşturmak için size yardımcı olabilecek, WordPress için Yoast SEO eklentisidir. Sitenizi ve içerinizi SEO uyumlu hale getirebilmek ve kolay bir şekilde XML Sitemap oluşturmak için daha önce hazırladığım şu konuyu inceleyebilirsiniz. Yoast SEO Ayarları ve Kullanımı.

Sitenizi Google Search Console Ekleyin

Google Search Console, web sitenizin Google’daki performansını izlemenize yardımcı olur. Anahtar kelimeler, gösterimler, tıklamalar, ve daha fazlası gibi web sitenizin görünürlüğü ve performansıyla ilgili tüm önemli verileri izleyebilirsiniz.

google search console

Daha önce hazırladığım, Google Site Ekleme Nasıl Yapılır? Google Site Kaydı konusunu inceleyerek sitenizi ve site haritanızı Google’a gönderebilirsiniz.

WordPress Sitenizi Hızlandırın

Google, site hızını web sitelerini sıralamak için algoritmasına dahil ettiği faktörlerden biri olduğunu özellikle belirtmiştir. Araştırmalar, Google’ın sayfa hızını dikkate aldığı ve 2-3 saniye içerisinde açılan siteleri arama sonuçlarında üst sıralara taşıdığını göstermiştir.

WordPress siteyi hızlandırma işlemi bir çok faktöre bağlıdır. ilk olarak iyi bir hosting seçimi yapmanız gerekecektir. Ardından kaliteli bir WordPress Cache eklentisi kullanmalısınız.

Sitenizin açılış hızını artırabilmeniz için tavsiye olarak, W3 Total Cache ve WP Fastest Cache eklentisini kullanabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilmeniz adına daha önceden hazırlamış olduğum, WordPress Site Hızlandırma Teknikleri 2020 Rehberi konusunu inceleyerek sitenizde daha çok iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Sonuç

Başarılı bir web sitesi oluşturmak için WordPress en iyi seçeneklerden biridir. Kolay kullanımı ve kolay yapılandırılması bir kenara, SEO konusunda ufak dokunuşlar yaparak istediğiniz başarıya kısa bir süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

Umarım yukarıda anlattığım önerilerle size yardımcı olabilmişimdir. Tavsiye ettiğim önceki konuları detaylı bir şekilde incelemeyi sakın ihmal etmeyin. Sorularınızı ve sorunlarınızı yorum kısmından bana iletebilirsiniz.

Benzer Konulardan Haberdar Olun.

E-Posta bültenine abone olun ve yeni konular için bildirim alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum yapın