SEO’ya Uygun WordPress Robots.txt Dosyası Oluşturma

WordPress robots.txt dosyası, web sitenizin SEO’su için önemli bir dosyadır. Sitenizin belirli sayfalarını arama sonuçlarında, indexlemek ve indexlememek için kullanılır. Kısaca Google’a sitenizi nasıl tarayacağı hakkında bilgi vermenizi sağlar.

WordPress Robots.txt Dosyası Nedir?

Robots.txt dosyası basit bir metin dosyasıdır. Bu dosya sitenizin kök dosya dizini olan public_html dosyası içinde kullanılır. Google gibi arama motorları botlarının sitenizdeki bazı sayfalara veya dosyalara erişimini engellemek veya izin vermek için kullanılır.

Neden Robots.txt Dosyası Kullanmalısınız?

Robots.txt dosyası kullanmazsanız arama motorları web sitenizin dizininde bulunan, klasörleri ve sayfaları arama sonuçları dizinine eklemeye çalışacaktır. Fakat arama motoru botları sitenizde neyi tarayıp neyi taramamayı bilemedikleri için tarama işlemi tamamen bitmeden sitenizi terk ederler.

Bu durumdan dolayı sitenizde bir robots.txt dosyası oluşturup arama motoru botlarına neyi tarayıp neyi taramamaları hakkında yardımcı olmalısınız. Bu işlem size daha hızlı index almanız için ve arama motorları sitenizi daha iyi tanıması hakkında yardımcı olacaktır.

SEO İçin İdeal Robots.txt Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Robots.txt dosyası oluşturmanız için kullanılan bir çok robots.txt jeneratör aracı vardır. Yeni kullanıcılar bu işlemden pek bir şey anlamadığı için size aşağıda WordPress için ideal hazır robots.txt dosyası paylaşacağım.

İdeal Robots.txt Dosyası

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

Sitemap: https://wpneva.com/sitemap_index.xml

Kendi sitemde kullandığım ve çoğu profesyonel blogcuların kullandığı robots.txt dosyası bu şekildedir. Sitemap bölümüne kendi sitemap adresinizi yazarak sitenizde kullanabilirsiniz. Yada buraya tıklayıp dosyayı sağ üst köşede bulanan indir düğmesine tıklayarak indirebilirsiniz.

Robots.txt Dosyası Nasıl Yüklenir?

İndirdiğiniz dosyayı FTP programı yardımı ile sunucunuza bağlanıp sitenizin kök dizini olan public_html klasörüne atmanız yeterli olacaktır. Bunun için aşağıdaki örneğe bakabilirsiniz.

ftp ile robots.txt yükleme

Ayrıca bu işlemi Yoast SEO eklentisi üzerinden de yapabilirsiniz. Bunun için WordPress Admin panelinizden SEO – Araçlar sekmesine tıklayın. Ardından aşağıdaki adımları takip edin.

Adım 1:

yoast seo robots.txt oluşturma

Create robots.txt file düğmesine tıklayarak var olan robots.txt dosyanızı düzenleyebilir veya yeni bir robots.txt dosyası oluşturabilirsiniz.

Adım 2:

yoast seo robots.txt düzenleme

Düzenleme bölümüne robots.txt içindeki yazıları kopyalayıp yapıştırın. Ardından Save changes to robots.txt düğmesine tıklayarak dosyanızı kaydedin. Bütün işlemler bu kadardır.

Benzer Konulardan Haberdar Olun.

E-Posta bültenine abone olun ve yeni konular için bildirim alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum yapın