SEO İçin WordPress Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

SEO’ya uygun WordPress resim optimizasyonu yapmak, blogunuzun sıralamasını artırmak için yapılacak olan en temel SEO tekniklerinden biridir.

Blogunuzdaki resimleri düzgün bir şekilde optimize ederseniz size rakiplerinize karşı bir avantaj sağlayacaktır. Blogunuzda herhangi bir resim kullanmadan önce, hemen Google’a gitmemelisiniz. Her hangi bir resim bulup sitenizde kullanmamalısınız.

Bu durum size telif hakkı şikayetlerini çekecek ve sitenizin itibarı düşecektir. Peki ne yapmalısınız?

İçeriğiniz için veya her hangi bir işlem için bir resim arıyorsanız ilk önce Pixabay, Unsplash, Gratisograph gibi ücretsiz stok resim sitelerine bakmalısınız. Burada ki resimleri blogunuda kullanarak telif hakkı gibi sıkıntı yaşamazsınız.

Yada en güzeli biraz Photoshop bilgisi edinip kendi resimlerinizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

WordPress Resim Optimizasyonu

Sizlere bu yazıda WordPress blogunuz için SEO’ya uygun resim optimizasyonunda kullanılan en etkili 11 ipucu vereceğim. Bu yazıyı okuduktan sonra resim optimizasyonu hakkında aklınızda hiç bir düşünce kalmayacaktır.

İlgili Resimler Kullanın

İçeriğinizde kullanacağınız resimler konunuzla alakalı olmalıdır. Size nedenini söyleyeyim. Varsayalım ki içeriğinize bir çiçek resmi yüklediniz, Google bu resimdeki çiçeğin ne olduğunu belirleyebildiğini biliyormuydunuz?

ilgili resimler kullanın

Google, karşılaştırdığı görselleri tanıma yeteneğine sahiptir, bunu kullandığı bir yapay zeka sayesinde sağlıyor. Google blog yazılarınızda alakasız görüntüleri kullanıp kullanmadığınızı tanılar. Bu yüzden içeriğinizle ilgili olan resimleri kullanmaya dikkat edin.

Resimleri Adlandırın

İçeriğinize yeni resim yüklemeden önce resmin adını kullanacağınız görsele uygun olarak adlandırın. Mesela içeriğinize bir ”nike ayakkabı” resmi yükleyecekseniz. Resmi nike-ayakkabi.jpg olarak adlandırın. Bu şekilde SEO kurallarına uymuş olacaksınız.

wordpress resimleri adlandırın

Resimlerinizi bu şekilde adlandırarak, Google görsellerinden organik trafik almanız için size yardımcı olacaktır. Resimlerde Türkçe karakter ve boşluk kullanmayın yazı aralarına ( – ) koyun.

Resimlerde ALT Etiketi Kullanın

Kullanacağınız resim adı ”wordpress resimleri adlandırın” ise Alternatif metin bölümüne ”wordpress resimleri adlandırın” olarak belirtin. Yani resmin ne olduğunu belirtmelisiniz.

wordpress alt etiketi ekleme

Alt etiketi resmi kelimelerle tanımlamak içindir. Arama motorlarının görüntüyü belirlemesine yardımcı olur.

ALT Etiketi için ipuçları:

  • Yazacağınız ALT etiketi kısa tutun.
  • Resmi açıklayıcı kelimeler kullan.
  • Alt etiketi içine bir anahtar kelime ekleyin.

Bazı kullanıcılar, ALT etiketlerini anahtar kelimelerle doldurarak yanlış yapıyor. Görüntünün ALT etiketinde sürekli anahtar kelime kullanmak aksine doğru bilinen bir yanlıştır.

Doğru Resim Formatını Seçin

Doğru olmayan bir görüntü formatı seçerseniz, ne kadar yeniden boyutlandırma ve sıkıştırma yaparsanız yapın hiç bir işe yaramaz. İnternet üzerinde başlıca kullanılan 3 resim formatı vardır. WebP Formatı da bunlara dahildir ama bazı tarayıcılar henüz bu formatı desteklemiyor.

resim formatı

1. JPG: Bu görüntü formatı portre, doğa fotoğrafları ve çok çeşitli renklerde olan fotoğraflar için kullanmalısınız. Ekran görüntüleri ve büyük resimler için bu formatı kullanmaktan kaçının.

2. PNG: Bu görüntü formatını kullanarak çok fazla alan kazanabilirsiniz. Küçük resimler, ekran görüntüleri ve sınırlı renklerde herhangi bir resim için ilk tercihiniz olsun.

Genel olarak kullanılan format PNG formatıdır, hem yeniden boyutlandırma açısından hemde sıkıştırılması açısından çok küçük boyuta indirilebilir. En çok tercih edilen ve boyutunun küçük olması nedeniyle sayfa açılış hızınızı etkilemez.

3. GIF: Bu format sitelerde bazı hareketli resimlere ihtiyaç duyulduğunda kullanılır. Ancak GIF formatı birden çok animasyon resmi içerdiğinden çok fazla yer kaplar.

İpucu: PNG formatı ilk tercihiniz olsun ve blogunuzda bu formatı kullanın.

Resimleri Boyutlandırın

Resimleri yüklemeden önce temanıza uygun olarak boyutlandırmak yapmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Aldığınız ekran görüntüleri boyutu 1000 pixelden geniştir kullandığınız ekrana göre boyutu artabilir.

Blogumda kullandığım en büyük resim 1550 piksel genişliğindedir. Bloguma yeni bir resim yüklemeden önce onu 1500 pixel genişliğinde yeniden boyulandırırım. Bu sayede dosya boyutunu da düşürürüm.

Resimlerinizi Photoshop’la düzenliyorsanız ”Web için kaydet” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu seçenek, resimlerinizi yalnızca web dostu renkleri kullanarak görüntünüzü web için optimize eder.

web formatı photoshop

Resimleri Sıkıştırın

Resimleri sıkıştırmanız için bir kaç program kullanabilirsiniz. Windows için RIOT ve Mac için ImageOptim programıdır. Ayrıca JPG ve PNG formatı içinde JPGMini programını deneyebilirsiniz.

Yukarıdakilerin aksine size ShortPixel, EWWW image optimizer ve WP Smush gibi WordPress eklentilerini kullanmanızı tavsiye ederim. Bu eklentileri kullanarak blogunuzdaki resimleri tek tıkla kayıpsız olarak sıkıştırabilirsiniz.

wordpress resim sıkıştırma shortpixel

WordPress blogunuzda ShortPixel görüntü optimizasyon eklentisini kullanmanızı öneririm resimleri %150’ye kadar sıkıştırarak size tasarruf sağlar. Sizin için ücretsiz planı yeterli olacaktır.

Resimlere Altyazı Ekleyin

Blogunuzda bir program veya yazılım gibi, öğretici makaleler paylaşıyorsanız resimler için altyazı eklemeniz kullanıcılara konunun iyi anlaşılması için yardımcı olacaktır.

Ben genel olarak bir eklentinin kurulumu ve yapılandırma adımlarını anlatırken uygun gördüğüm makalede resimlere altyazı eklemeye çalışıyorum.

Bu işlem siteme gelen ziyaretçilerin doğru yolu izlemesine yardımcı oluyor. Ayrıca Google görüntünün neyle ilgili olduğunu anlaması içinde çok yardımcı olacaktır.

wordpress resime altyazı ekleme

Yukarıda yazdığım bütün adımları Blog sitenizde uygularsanız, WordPress resim optimizasyonu yaparak SEO işlemini başarılı bir şekilde tamamlamış olacaksınız.

Ayrıca Okuyunuz: Yoast SEO Ayarları Ve Kullanımı | SEO’ya Uygun Robots.txt Dosyası Oluşturma.

Benzer Konulardan Haberdar Olun.

E-Posta bültenine abone olun ve yeni konular için bildirim alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum yapın