WordPress Eklenti Yükleme ve Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress eklenti yükleme işlemi, wordpress kurulumu yaptıktan sonra öğrenilmesi gereken en önemli ikinci adımdır. Eklentiler wordpress için olmazsa olmazlardandır. Özellikle wordpress kullanmaya yeni başlayanlar için bu iş tam bir işkence gibidir. Örnek olarak kendimi gösterebilirim.

WordPress’i ilk öğrenmeye başladığım yıllarda, yeni bir sitenin heyecanını yaşarken, admin paneline, tren görmüş öküz gibi bakıyordum. Sizin için bu işi kolaylaştırmak adına, eklenti yükleme işlemini en basit haliyle anlatmaya çalışacağım.

Hazırladığım rehberde sizlere 3 farklı yöntem ile eklenti yükleme işlemini resimli örneklerle anlatacağım.

Ayrıca Okuyabilirsiniz: WordPress Kurulumu: CPanel ve Filezilla ile Resimli Anlatım

İlk olarak en kolay yol olan, admin paneli üzerinden eklenti yükleme işlemi nasıl yapılır? ona bakalım.

WordPress Eklenti Arama Kutusu ile Eklenti Kurulumu

1. WordPress admin paneline girin ve sol köşedeki Eklentiler – Yeni ekle seçeneğine tıklayın.

wordpress admin paneli yeni eklenti ekleme
WordPress Admin Paneli – Eklentiler – Yeni Ekle

2. Açılan eklenti sayfasının sağ üst köşesindeki arama kutucuğuna yüklemek istediğiniz eklentinin adını girin. Eklentiyi bulduktan sonra üzerinde bulunan Hemen Yükle‘ye tıklayın.

wordpress admin paneli eklenti yükleme
WordPress Admin Paneli – Eklenti Yükleme

3. Eklenti yükleme işlemi tamamlandıktan sonra Etkinleştir‘e tıklayın.

wordpress amin paneli eklenti etkinleştirme
WordPress Admin Paneli – Eklenti Etkinleştirme

4. Bu şekilde WordPress eklenti yükleme ve kurulum işlemini tamamlamış olacaksınız. Eklentiyi kullanmak ve ayarlarını yapılandırmak için WordPress panelinize eklenti adı eklenecektir.

WordPress Eklenti Yükleme Sayfası ile Zip Eklenti Kurulumu

WordPress’in bu gömülü özelliğini kullanarak, Zip dosyası olan eklentiyi yükleyebilir ve kurulumunu yapabilirsiniz. Ücretli eklentilerin wordpress dizininde yer almadığından dolayı ücret ödeyerek aldığınız eklenti dosyasını bu yol ile yükleyebilir ve kurulumu yapabilirsiniz.

1. Admin Panelini ekranından, EklentilerYeni ekle‘ye tıklayın.

wordpress eklenti yükle
WordPress Yeni Eklenti Ekleme

2. Açılan sayfanın en üst sol köşesinde bulunan, Eklenti Yükle‘ye tıklayın. Ardından Dosya Seç kısmına tıklayarak zip formatı eklenti dosyanızı seçin.

WordPress Zip Formatı Eklenti Seçme

3. Zip formatı eklentiyi seçtikten sonra, Hemen yükle‘ye tıklayarak, eklenti yükleme başlatın.

WordPress Zip Formatı Eklenti Yükleme

4. Eklenti yükleme ve kurulum işlemi bittikten sonra, Eklentiyi etkinleştir butonuna tıklayın.

wordpresss eklenti etkinleştirme
WordPress Zip Formatı Eklenti Kurulumu Etkinleştirme

Zip formatında olan eklenti dosyanızı, bu yöntem ile yüklemiş ve wordpress’e kurmuş olacaksınız. WordPress admin panelinden bu iki farklı yöntem ile eklenti yükleme işlemini yapabilirsiniz.

FTP Üzerinden WordPress Eklenti Kurulumu

Bazı durumlarda Hosting (sunucu) sağlayıcıları, eklenti kurulum sınırlandırmaları yapabiliyor. Belirli sayıda eklenti kurulumuna izin veren sunucular, wordpress üzerinden yeni bir eklenti eklemeye kalktığınızda eklenti limiti kotası uygulayıp buna izin vermeyecektir.

Bu durumu aşmak için Ftp üzerinden eklenti kurulumu yapmanız gerekebiliyor. Aşağıda sizlere Filezilla Ftp programını kullanarak, Ftp üzerinden eklenti kurulumunu göstereceğim.

1. Ftp Programına Ftp bilgilerinizi girin ve sunucunuzun ana dizinine bağlanın. Zip dosyası olarak indirdiğiniz eklentiyi Winrar programını kullanarak masaüstüne klasör olarak atın.

2. Eklenti klasörünü; httpdocswp-contentplugins klasörünün içine sürükleyip atın. CPanel kullananlar için ana klasör, httpdocs yerine Public_html klasördür.

Ftp üzerinden WordPress Eklenti Kurulumu

3. Eklenti yükleme işlemi tamamlandığında wordpress admin paneline geri dönün. Ardından EklentilerYüklü Eklentiler‘e tıklayıp yüklediğiniz eklentiyi bulun ve etkinleştirin.

wordpress yüklü eklentiler
WodPress Eklenti Etkinleştirme

Eklenti yükleme adımları bu şekildedir. Elimden geldiğince sizlere bu işlemi en kolay örneklerle anlatmaya çalıştım. Bana destek olmak için aşağıdaki, Yorum bölümüne bir yorum yazabilir veya makaleyi sosyal platformlarda paylaşabilirsiniz.

Benzer Konulardan Haberdar Olun.

E-Posta bültenine abone olun ve yeni konular için bildirim alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum yapın