WordPress Anında Bildirim OneSignal Kurulumu

Sitenize gelen ziyaretçilerin web sitenize geri dönmesini sağlamanın en iyi yollarından biri, WordPres sitenize anında bildirim eklemektir. Sitenize bildirim al özelliği eklemek istiyorsanız yazıyı okumaya devam edin çünkü bunu nasıl yapacağınızı tam olarak sizlere anlatacağım.

Sitenize anında bildirim özelliği kazandırmanın en kolay yolu OneSignal Push Notification aracıdır. OneSignal üzerinden WordPress sitenize anında bildirim eklemek için size bir rehber hazırladım. Başlamadan önce anında bildirimin ne olduğuna ve neden ihtiyacınız oluğuna kısaca değinelim.

WordPress Anında Bildirim Nedir?

Anında bildirim, OneSignal Push bildirim hizmeti aracılığıyla abonelerinize bir mesaj gönderdiğinizde abonelerinizin bilgisayarında ve mobil cihazında görünecek bir bildirim mesajıdır.

WordPress Sitenize Anında Bildirim Nasıl Eklenir?

Makalenin başında belirttiğim gibi, WordPress sitenize anında bildirim eklemeye yardımcı olmak için OneSignal aracını kullanacağız. Çünkü OneSignal sitenize abone olanların listesini tutmanıza, cep telefonlarına veya bilgisayarlarına bildirim göndermenize yardımcı olan harika bir Push bildirim hizmetidir. Ayrıca OneSignal kullanımı tamamen ücretsizdir.

Adım 1: OneSignal WordPress Eklentisini Yükleyin

OneSignal hizmetini WordPress sitenize entegre etmek için eklentisini yüklemeniz gerekir. Ücretsiz olduğundan WordPress eklenti deposundan kolayca yükleyebilirsiniz.

onesignal eklenti indir

Eklentiyi kurduktan ve etkinleştirdikten sonra, WordPress admin panelinin kenar çubuğunda OneSignal Push’u göreceksiniz. OneSignal Push’a tıkladığınızda karşınıza ayar ve yapılandırma ekranı gelecektir.

onesignal kurulum ekranı

Adım 2: OneSignal Kurulumu

OneSignal eklentisinin yapılandırma sayfasında 2 sekme göreceksiniz.

  1. Setup – Kurulum
  2. Configuration – Yapılandırma

Setup sayfası WordPress sitenize OneSignal Push bildirim (anında bildirimleri) nasıl ayarlayabileceğiniz konusunda size yardımcı olur. Configuration sayfası ise OneSignal Push bildirimlerini ayarladığınız yerdir.

Öncelikle OneSignal’i sitenize entegre etmek için bir uygulama kimliği ve API anahtarına ihtiyacınız olacaktır. API anahtarını almak için OneSignal’e kaydolmanız gerekecek.

Adım 3: OneSignal Kayıt

OneSignal web sitesine gidin ve Capabilities üzerine gelip Web Push‘a tıklayın

onesignal web push

Karşınıza açılan sayfada Get Free Account sekmesine tıklayarak üyelik işleminizi tamamlayın.

onesignal kayıt

Kayıt işleminden sonra, e-posta adresinize bir onay bağlantısı gönderilecektir. Onay bağlantısına tıkladıktan sonra karşınıza bu sayfa açılacak.

onesignal başlangıç ekranı

Hızlı tanıtım klavuzunu kapatıp Sol üstte bulunan NEW APP/WEBSITE yazan düğmeye tıklayın.

Adım 4: Uygulama Ekle

onesignal uygulama ekle

NEW APP/WEBSITE yazan yere tıkladıktan sonra uygulamanıza bir ad verin. Ardından Create’ye tıklayarak devam edin. Bir sonraki pencerede sizden uygulamanızı çalıştırmak istediğiniz bir platform seçmenizi isteyecektir. Bu makalede web için bildirim al özelliğini kullandığımız için Web Push seçimini yapın ve Next yapıp devam edin.

onesignal platform seçimi

WordPress sitenizde anında bildirim iletme için yapılandırma sayfasına yönlendirileceksiniz.

Adım 5: OneSignal Yapılandırma Konfigürasyonu

İlk olarak istediğiniz entegrasyonu seçmek zorundasınız. OneSignal eklentisini kullanacağımız için WordPress Plugin or Website Builder ve WordPress seçimini yapın.

onesignal wordpress

Seçimi yaptıktan sonra sayfayı biraz aşağıya doğru kaydırıp WordPress sitenize kurulum işlemine geçebilirsiniz.

wordpress site onesignal kurulumu

Site Name: Bu alana sitenizin adını yazın.

Site URL: WordPress sitenizin adresi.

Auto Resubscribe: Bu ayar sadece SSL sertifikası kullananlar içindir. Ayarı aktif ederek sitenize geri gelen kullanıcılar aboneliklerini otomatik olarak iptal edebilecektirler.

Default İcon URL: Bildirimlerde logonuzun görünmesi için 80×80 boyutunda logo yüklemelisiniz.

Bütün gerekli alanları doldurduktan sonra SAVE düğmesine tıklayıp ayarlarınızı kaydedin. Karşınıza WordPress OneSignal eklentisine girebilmeniz için API KEY gelecektir.

Adım 6: WordPress OneSignal Eklentisi Ayarları

onesignal api key

OneSignal’den kopyaladığınız API KEY leri WordPress Panelinize dönerek OneSignal – Configuration sekmesine tıklayarak istenilen yerlere yapıştırın.

onesignal configuration api key

API KEY’leri girdikten sonra en altta bulunan SAVE düğmesine tıklayarak kaydedin. Artık sitenize gelen kullanıcılar için bildirim al özelliği sağlamış olacaksınız. Sitenize geri dönerek sitenizi kontrol edebilirsiniz.

Configuration sekmesi altındaki ayarlardan siteniz için bildirim al çanı ekleyebilir sitenizin ana sayfası üzerinden kayan bir bildirim al kutucuğu oluşturabilirsiniz. Tüm ayarları kendi isteğiniz doğrultusunda sitenizi kontrol ederek yapılandırabilirsiniz.

Kendi sitemde kullandığım ayarlar Youtube.com sayfası bildirim al özelliği gibidir.

onesignal bildirim al

Sizde bu gibi bildirim kutusu oluşturmak istiyorsanız ”buraya tıklayarak” ayarları aynen sitenize uygulayabilirsiniz. Her şey buraya kadar tamamsa bildirimlere abone olan abonelerinize yeni içeriğiniz hakkında nasıl bildirim göndereceksiniz ona bakalım.

OneSignal Bildirim Gönderme Nasıl Yapılır?

Bu işlem oldukça basit bloğunuza veya sitenize yeni bir içerik girdikten sonra WorPress yazı editörünün sağ tarafında OneSignal Push Notification sekmesi görünecektir. Tik’i seçip yazınızı yayımladıktan sonra abonelerinize yeni içeriğiniz hakkında bildirim ulaşmış olacaktır.

onesignal bildirim gönderme

Yeni içeriğinizi yayınladıktan sonra abonelerinize gidecek olan bildirim görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

wordpress bildirim gönderme

Her şey bu kadar, makalemi beğendiyseniz sosyal ağlarda paylaşarak veya bir yorum yaparak bana destek olabilirsiniz.

Benzer Konulardan Haberdar Olun.

E-Posta bültenine abone olun ve yeni konular için bildirim alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

“WordPress Anında Bildirim OneSignal Kurulumu” üzerine 2 yorum

  1. O kadar aradım şu iş nasıl yapılıyor diye sizin sitenizi buldum ve sonunda başardım. Teşekkürler güzel anlatımınız için WPNEVA.

    Cevapla
  2. Bu bildirim işi nasıl yapılacak diye arayıp durdum sayenizde başardım çok iyi açıklamışsınız elinize sağlık.

    Cevapla

Yorum yapın