WordPress 301 Yönlendirme (Redirection) Nasıl Yapılır?

WordPress 301 yönlendirme işlemi, bir sayfanızın yada herhangi bir yazı veya içeriğinizin URL’sini değiştirdiğinizde kullanmanızı gerektirir.

WordPress 301 Yönlendirme Nedir?

Adından anlaşıldığı gibi, Yönlendirme ziyaretçilerinizi orjinal URL’den farklı bir URL’ye yönlendirir. Bu işlemi yaparak, kullanıcıların değiştirdiğiniz URL bağlantı adresinize tıkladığında, 404 hata sayfasıyla karşılaşmamalarını engellersiniz.

301 Yönlendirmenin Önemi

İçeriğinize erişmek isteyen ziyaretçiler arama sonuçlarında görünen bir bağlantınıza tıkladığında, değişmiş URL yapısı yüzünden 404 hata sayfasıyla karşılaşıp sitenizden geri dönerler. Bu sebepten dolayı kullanıcılar, güvenirliğinizden şüphe edip profesyonel bir blog olmadığınızı düşüneceklerdir.

Ziyaretçilerin yanı sıra, Google arama sonuçlarını da düşünmelisiniz. Google değişmiş URL yapınızda bir şey bulamayıp geri döndüğünde, ani sıralama kaybı yaşamaya başladığınızı göreceksiniz. WordPress 301 yönlendirmesi kullanmanın önemi bu durumda net olarak anlaşılıyor.

WordPress 301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

WordPress 301 yönlendirmesi oluşturmak için iki yöntem kullanılır. Birincisi, basit bir eklenti kullanarak, bu işi sizin için yapar. İkincisi .htaccess dosyasını kullanarak el ile yapabilirsiniz.

İlk olarak Redirection eklentisini kullanarak bu işlemi nasıl yapacağınıza bakalım. Sonrasında manuel olarak yönlendirme sürecine geçelim.

redirection wordpress eklentisi

Redirection, en popüler WordPress 301 yönlendirme eklentisidir. Bir eklenti kullanarak 301 yönlendirmeleri oluşturmak istiyorsanız, 1 milyondan fazla kuruluma sahip olan bu eklenti ilk tercihiniz olmalıdır.

Redirection, tüm 301 yönlendirmelerinizi oluşturmanıza ve yönetmenize olanak sağlar. Ayrıca değiştirilen kalıcı bağlantılarınıza göz kulak olur ve otomatik olarak 301 yönlendirmesi oluşturur.

Redirection Eklentisi Kullanımı

  • Eklentiyi kurmak için WordPress panelinden, Eklentiler – Yeni Ekle’ye tıklayın.
  • Eklenti arama kutucuğuna, redirection yazarak eklentiyi bulun.
  • Eklenti üzerindeki Hemen Yükleye tıklayın, aradından Etkinleştir yapın.
  • Etkinleştirme sonrasında WordPress Panelinden Araçlar – Redirection’a tıklayın.
  • Eklenti Kurulumu hakkında bilginiz yoksa, Eklenti Kurulum Rehberini inceleyin.

Aşağıdaki kurulum talimatlarını izleyin.

Adım 1:

redirection kurulum

Adım 2:

redirection kurulum ayari

Adım 3:

redirection kurulum sonlandırma

Adım 4:

wordpress 301 yönlendirmesi

Source URL: bu bölüme değiştireceğiniz bağlantıyı gireceksiniz.

Target URL: Bu bölümede yeni bağlantı adresinizi gireceksiniz.

Redirection eklentisini bu şekilde kullanarak 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz. Ayrıca eklenti kurulumundan sonra bir bağlantıyı değiştirdiğinizde otomatik olarak yönlendirme yapar. Tekrar yukarıdaki işlemi uygulamayı yapmanıza gerek kalmaz.

.htaccess ile 301 Yönlendirme

Web sitenizde eklenti kullanımınız oldukça fazlaysa ve bu işlemi manuel olarak gerçekleştirmek istiyorsanız .htacess dosyasını kullanabilirsiniz.

.Htacces dosyanızda değişiklik yapmadan önce, ilk olarak bir yedeğini saklayın. Ardından aşağıda ki kodları .htaccess dosyasının en başına ekleyin.

RewriteEngine On
Redirect 301 /eski-bağlantı-adresi/ https://yeni-baglantı-adresi
wordpress 301 yönledirme htaccess

Benzer Konulardan Haberdar Olun.

E-Posta bültenine abone olun ve yeni konular için bildirim alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum yapın