W3 Total Cache Ayarları + Cloudflare Entegrasyonu

W3 Total Cache, en güncel kodlama dili özelliği ile tema ve eklentilerin CSS ve JavaScript dosyalarını sıkıştırıp, sayfaları küçültüp önbelleğe alabilen bir WordPress Cache eklentisidir.

En güncel tema ve eklentilerle uyumlu çalışarak, web sitesi performansını artırarak, yükleme sürelerini azaltıp sitenizin SEO ve kullanıcı deneyimini geliştirir. Ayrıca gelişmiş CDN entegrasyonu desteği ile (Cloudflare) gibi çoğu CDN hizmetini kullanabilmenize olanak sağlar.

Sitenizi hızlandırmak ve performansını artırmak istiyorsanız bu eklenti sizin için kesinlikle çok doğru bir seçenek olacaktır. Bu konu altında W3 Total Cache WordPress eklentisi ayarlarını üst düzey performans alabilmek için yapılandırıp kullanımı hakkında bilgi vereceğiz.

W3 Total Cache Ve Cloudflare Sitenizi Nasıl Hızlandırır?

w3 total cache cloudflare

Şuan doların’da etkisi ile paylaşımsız bir hosting (sunucu) almak oldukça maliyetli bir iş oldu. Kaliteli bir sunucu sahibi olsanız bile sitenizin hızını sadece sunucuya kalmış bir olay değildir.

Paylaşımlı sunucu barındırma sağlayıcınız % 99.9 kesintisiz çalışma sözü versebile, hiçbir web sunucusu sınırsız miktarda kaynak kullanmanıza izin vermez. Bir noktada performans sınırına takılacaksınız ve web sitenizin performansı zaman zaman düşecektir.

Tamda bu noktada W3 Total Cache eklentisi ve Cloudflare’nin ücretsiz sunduğu CDN hizmeti devreye girecektir. Peki bu süper ikili wordpress sitenizin hızı için neler yapabilir?

W3 Total Cache, sitenizde bulunan tüm dosyaları tekrar tekrar sunucudan çekip kullanıcıların tarayıcılarına indirmenin önüne geçerek, sitenizin tüm içeriğini ön belleğe alarak sitenize giren kullanıcılara önbelleğe alınmış dosyaları sunar ve sunucunuzu yormaz. En açık şekli budur.

Ayrıca, kullanılan tema ve eklentilerin CSS ve JavaScript dosyalarını sıkıştırıp bir araya toplar. Bu işlem sayesinde sitenizin açılış hızını önemli ölçüde artıracaktır.

Alternatif Konu: WP Fastest Cache Premium Ayarları + CloudFlare Entegrasyonu

Cloudflare, sitenizde bulunan dosyaları kendi sunucularına çekerek sitenize gelen kullanıcılar dosyaları tek bir yerden çekmek yerine, Cloudflare bulundukları en yakın sunucudan sitenizin dosyalarını sunar. Kendi sunucunuzu yormaz ve kaynak kullanımının önüne geçer.

Ayrıca, sitenizde bulunan ağır dosyaların kopyalarını 90’dan fazla ülkede bulunan kendi sunucularına dağıtır. Bu sayede sitenize gelen ziyaretçiler sitenize hangi ülkeden ve şehirden giriş yaparsalar yapsınlar, kendilerine en yakın Cloudflare sunucusundan veriler iletilecektir.

Önceden oluşturduğum: WordPress İçin Cloudflare Kurulumu ve CDN Ayarları Rehberi.

W3 Total Cache Kurulumu Ve Ayarları

W3 total cache wordpress.org eklenti dizininde ücretsiz olarak sunuluyor. Eklenti kurulumu için Admin Panelinden – EklentilerYeni Ekle‘ye tıklayın ve arama yapıp eklentiyi kurun.

w3 total cache kurulumu

Eklenti kurulumu ve etkinleştirme işlemini tamamladıktan sonra, WordPress Admin Paneline eklenen Performance sekmesine tıklayıp ayarları yapılandırmaya başlayabiliriz.

w3 total cache performance sekmesi

General Settings

İlk yapılandıracağımız ayar General Settings altındaki ayarlar olacaktır. Bu bölümde önbellek ve dosya sıkıştırma işlemlerini yapacağız. Sadece gösterdiğim bölümler üzerinde işlem yapın, diğer tüm ayarlar hazırda gelen varsayılan ayar olarak kalacaktır.

1. Page Cache

Bu ayar en önemli ilk şeydir, sayfa önbelleği özelliğini aktif ederek sitenizin performansını büyük ölçüde artıracak ve ön belleklemeyi aktif hale getirmiş olacaksınız.

Page Cache: etkinleştirin ve Page Cache Method Disk: Enhanced varsayılan olarak ayarlayın.

page cache w3 total cache ayari

2. Minifiy

Minify ayarı sitenizde bulunan CSS ve JS dosya boyutlarını küçültelerek daha hızlı yüklenme süresi sağlar. Eklenti bu işlemi başarı ile yerine getirmektedir.

Minify: Etkinleştirin ve diğer ayarları resimdeki gibi uygulayın.

3. Database Cache

Veritabanınız, yayınlarınız, sayfalarınız ve diğer her şey için gerçek verilerin depolandığı yerdir. Veritabanı Önbelleği, veritabanınızın performansını artırabilir ve yayınlar, sayfalar ve RSS yayınları oluşturmak için gereken süreyi azaltabilir.

Ancak paylaşımlı bir sunucu kullanıyorsanız, Veritabanı önbelleğe alma işlemi sunucunuzun CPU’suna çok fazla yükleyerek sitenizi yavaşlatabilir. Paylaşımlı hosting kullanıyorsanız Database Cache: Devre Dışı bırakın. Paylaşımsız sunucu kullanıcıları etkinleşirebilir.

database cache w3 total cache ayarı

4. Object Cache

Object Cache’de yukarıdaki ayar gibi paylaşımlı sunucular için sıkıntı yaratabilir. Ancak denenebilir, WordPress Admin panelinizin yavaş çalıştığını fark ederseniz, bu özelliği Devre Dışı bırakabilirsiniz. Bazı sunucularda farklılıklar gösterebilir, genel olarak devre dışı kalır.

object cache w3 total cache ayarı

5. Browser Cache

Browser Cache, ziyaretçilerinizin tarayıcılarındaki statik içeriği önbelleğe alarak sitenizi hızlandırır, böylece statik içeriği sürekli olarak yeniden yükleme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Browse Cache: Etkinleştirin.

browser cache w3 total cache ayarı

6. CDN

Cloudflare harici bir CDN hizmeti kullanıyorsanız, bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz. Ancak, Cloudflare CDN hizmeti kullanıyorsanız bu işlemi size daha sonra aşağıda anlatacağım.

cdn w3 total cache ayarı

Burdan sonraki diğer ayarlar varsayılan olarak kalacaktır. Buraya kadar bütün ayarları adım adım uygulayın ve Save All Settings‘e tıklayarak bütün ayarları kaydedebilirsiniz.

Page Cache

Page Cache ayarlarına gidin ve ardından, aşağıdaki talimatları izleyerek ayarları uygulayın. Bir bölümden bahsetmez veya atlarsam o bölümler varsayılan ayar olarak kalacaktır.

1. General

General altında gösterilen tüm ayarları yapılandırdığınızdan emin olun.

 • Cache front Page: Etkinleştir – Sayfalarınızı önbelleğe alır.
 • Cache feeds: site, categories, tag, comments: Etkinleştir – Bunları önbelleğe alır.
 • Cache SSL (HTTPS) requests: Etkinleştir – SSL isteklerini önbelleğe alır.
 • Don’t cache Pages for logged in users: Etkinleştir – Admin’e önbellek gösterilmez.
 • Don’t cache pages for following user roles: Etkinleştir – Bunları önbelleğe alma.
page cache genel ayarları

2. Cache Preload

 • Automatically prime the page cache: Etkin – Sayfa önbelleğini otomatik hazırlar.
 • Uptdate interval: 900
 • Pages per interval: 10
 • Sitemap URL: sitemap adresinizi girin – Site haritasındaki sayfaları önbelleğe alır.
 • Preload the post cache upon publish events: Önbelleği önceden oluşturup yükler.
cache preload w3 total cache ayarı

Diğer ayarları varsayılan olarak bırakın ve Save all Settings’e tıklayıp ayarları kaydedin.

Minifty

Minifity bölümü bizim için çok önemlidir burada yapacağımız ayarlamalar ile sitenizde bulanan CCS ve JavaScript dosyalarını küçültebilir ve birleştirebilirsiniz. Adımları takip edin.

1. HTML & XML

Bu ayarları Cloudflare kullananlar yapmayabilir bu sıkıştırma işlemini Cloudflare aynen yapabilir. Ama ayarları yapmanızı tavsiye ederim eklenti bu işlemi daha iyi yapabiliyor.

Cloudflare CDN entegrasyonu yaparken bu ayarları Cloudflare üzerinden pasif hale getirip eklenti üzerinden sıkıştırma işlemini etkinleştireceğiz. Ayarları aynen uygulayın.

html & xml w3 total cache ayarı

2. JS

Bu bölümde yapılan ayarlama yukarıda anlatığımın aynısı gibidir, ayarları aynen uygulayın.

js w3 total cache ayarı

3. CSS

CSS minify settings: CSS dosyalarını küçülterek bir yerde birleştirmeye yarar. Aşağıda görülen ayarı aynen uygulayın diğer ayarlar varsayılan olarak kalacaktır.

css w3 total cache ayarı

Sayfada bulunan diğer yapılandırma ayarlarını varsayılan olarak bırakabilirsiniz.

Database Cache

Bu bölümde çok fazla bir ayar yapmanıza gerek yoktur. Sadece aşağıda görülen ayarı etkinleştirmeniz yeterli olacaktır. Geri kalan ayarlar varsayılan olarak kalacaktır.

database cache genel ayarı

Browser Cache

Browser Cache: General ayarı sitenizin hızını önemli ölçüde artırabilecek diğer bir önemli ayardır. Aşağıda görülen ayarlamaları yapın, sayfada geri kalanları varsayılan olarak bırakın.

browser cache genel ayarı

Buraya kadar yapmış olduğumuz ayarlar eklentinin genel performans ayarlarıdır. Cloudflare CDN hizmetini kullanmayan arkadaşların tüm ayar yapılandırmaları buraya kadardır.

WordPress Admin panelinin üst bölümünde bulunan, Performance kısmanına gidip Purge All Caches‘e tıklayıp tüm ön belleği temizleyerek eklentiyi kullanmaya başlayabilirler.

Bundan sonra anlatacaklarım Cloudflare CDN hizmetinden yarlarlanmak isteyenler içindir.

W3 Total Cache Cloudflare Entegrasyonu

Konunun başında verdiğim Cloudflare kurulum klavuzunu tamamladıysanız. Şimdi W3 Total Cache, Cloudflare eklentisini aktif hale getirerek kurulumu tamamlayabiliriz.

Bunu yapabilmeniz için Performance sekmesi altında bulunan Extensions‘a tıklayın ve Cloudflare eklentisini aktifleştirin.

w3 total cache cloudflare eklentisi

Etkinleştirme işlemini tamamladıktan sonra Ayarlar seçeneği görünecektir. Ayarlar’a tıklayıp, açılan sayfada Authorize tıklayın ve Cloudflare‘ye kayıt olduğunuz mail adresini ve almış olduğunuz API keyi girin ve Next yapın.

w3 total cache cloudflare api

Bu adımdan sonra eklenti Cloudflare kontrolünü ele alarak tüm ayarlamaları kendi içinde yapmaya izin verecektir. Aşağıda paylaştığım görüntüdeki ayarlamaları aynen uygulayın.

1. General

cloudflare credentials w3 total cache ayarı

2. Cloudflare: Caching

cloudflare caching w3 total cache ayarı

3. Cloudflare: Content Processing

cloudflare content processing w3 total cache

Buraya kadar yapılan tüm ayarlar ile W3 Total Cache eklentisi Cloudflare entegrasyonu tamamlanmıştır. Sayfa altındaki diğer ayarlar varsayılan olarak kalacak. Cloudflare sitesinde yaptığınız ayarlamalarla aynı yapılandırma olduğundan hiçbir işleme gerek kalmıyor.

WordPress Admin paneli sayfasının üst bölümünde bulunan, PerformacePurge All Caches‘e tıklayıp tüm önbelleği temizleyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

W3 Total Cache eklentisinden memnun kalmadıysanız bu eklentiyi sitenizden tamamen kaldırmanız için aşağıda size görsel bir rehber hazırladım adımları takip edip edin.

W3 Total Cache Kaldırma

1. Eklentiyi sitenizden tamamen kaldırabilmeniz için ilk olarak, EklentilerYüklü eklentiler‘e tıklayın. Ardından W3 Total Cache altında bulunan Etkisizleştir seçeneğine tıklayın.

2. Etkisizleştirme işlemini gerçekleştirdikten sonra Sil seçeneğine tıklayın. Eklentiyi sitenizden kısmen kaldırmış olacaksınız. Kalıntıları kaldırmak için konuya devam edin.

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra FTP üzerinden sitenizin sunucusuna bağlanarak Cache dosyasını bulup silmeniz gerekecek. Bu dosyayı silebilmeniz için FTP üzerinden sunucuya bağlanın ve wp-content içerisinde bulunan Cache ve 2 diğer dosyayı bulun ve silin.

Eklentinin kurulumu, ayarları, CloudFlare entegrasyonu ve kaldırma işlemi için yapılacaklarının hepsi bu şekildedir. Bir sorunuz varsa bize yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Benzer Konulardan Haberdar Olun.

E-Posta bültenine abone olun ve yeni konular için bildirim alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

“W3 Total Cache Ayarları + Cloudflare Entegrasyonu” üzerine 3 yorum

 1. Önerdiğiniz ayarlamaları uygulayarak yavaş olan WordPress blog sitem W3 total cache ve Cloudflare CDN sayesinde %60 oranında hızlandı. Bu açıklayıcı ve öğretici makale için size çok teşekkür ederim WPNEVA.

  Cevapla

Yorum yapın