Google Site Ekleme Nasıl Yapılır? Google Site Kaydı

Google site ekleme işlemine başlamadan önce siteniz aktif ve bütün hazırlıklar tamamlanmış olmalıdır. Google Search Console aracını kullanarak sitenizi ve site haritanızı Google’a gönderip arama sonuçlarında bir veya beş gün içerisinde yer almaya başlayabilirsiniz.

Bu makalede sizlere yeni WordPress sitenizi Google Search Console aracını kullanarak site doğrulma (mülk ekleme) ve site haritası ekleme işlemini adım adım anlatacağım.

Bu işlemi yapabilmeniz için Gmail hesabınızın olması gerekiyor. Gmail hesabınız yoksa Google-Gmail sayfasına giderek yeni bir hesap oluşturun.

Google Site Adresi Ekleme

Başlamadan önce; site ekleme işlemine başlamadan önce, ilk olarak sitenizin adresini Google’a gönderelim. Bunu yapmak için Google Adresinizi Ekleyin sayfasına gidin.

google site adresi ekleme

URL: sitenizin tam adresini başında https:// olarak yazın. Yorumlar: aralara virgül koyarak siteniz hakkında etiketler girin. Önemli bir işlem değildir. Ardından Adres Ekle’ye tıklayın.

Sitenizi Google’a ekleme işlemini tamamlamak için aşağıdaki adımları takip edin.

Google Search Console Oturum Açma

Google arama motoruna sitenizi doğrulamak için Google Search Console sayfasına gidin. Ardından Gmail hesap bilgilerinizi girerek oturum açın.

Adım 1:

google search console

Adım 2:

google search console oturum aç

Adım 3:

google search console şifre

Google Search Console Site Ekleme Ve Doğrulama

Adım 1: Search Console üzerinde oturum açtıktan sonra, karşınıza gelen ekrandaki ikinci seçeneğe aşağıdaki görselde görüldüğü gibi sitenizin tam adresinizi yazacaksınız.

google site adresi ekleme

Site adresini yazdıktan sonra devam düğmesine tıklayın. Açılan sayfada Google sizden sitenizin sahipliğini doğrulamanızı isteyecektir. Bu işlem iki farklı yöntem ile yapılabilir.

  1. Ftp üzerinden doğrulama dosyası yükleyerek.
  2. Yoast SEO eklentisi üzerinden, doğrulama HTML etiketi girerek

Biz ikinci seçenek olan Yoast SEO eklentisi üzerinden doğrulama işlemini tercih edelim. Bu yöntem en kolay ve en basit çözüm yoludur.

Adım 2: Aşağıdaki görselde gösterildiği gibi HTML etiketi kısmına tıklayın. Çıkan kodu maus ile işaretlediğim bölümü kopyalayın.

google site doğrulama html etiketi

Adım 3: WordPress admin Panelinizden SEO > Genel > Web yöneticisi araçları seçeneğine tıklayın. Kopyaladığınız kodu Google verification code bölümüne yapıştırın ve Save changes düğmesine tıklayarak kaydedin.

yoast seo google site doğrulama

Adım 4: Ardından tekrar Google doğrulama ekranına dönerek HTML etiketi altındaki Doğrula düğmesine tıklayın. Google sitenizi tarayıp hemen sitenizi ekleyecektir.

google site doğrulama

Google’a site ekleme ve site doğrulama işlemi bu şekildedir. Bir sonraki adımımız WordPress sitenizin site haritasını Google’a ekleme işlemdir.

Google Search Console Site Haritası Ekleme

Site doğrulama işleminden sonra site haritanızı Google’a göndermelisiniz. Çünkü site haritanız, sitenizin içeriğini Google’a bildirerek arama sonuçlarında çıkmanızı ve index almanızı sağlar.

Yoast Seo eklentisi kullanıyorsanız site haritası adresiniz şöyle olur:

https://alanadınız.com/sitemap_index.xml alan adınız yerine kendi sitenizin adını yazarak tarayıcınızda açın, site haritanızı göreceksiniz. Bize bu işlemde size sadece sitemap_index.xml bölümü lazım olacak aşağıdaki adımları dikkatlice takip edin.

google site haritası ekleme

Site Haritaları seçeneğine tıklayın ve iki numaralı bölüme sadece sitemap_index.xml yazarak Gönder butonuna basın. Bu şekilde site haritanızı eklemiş olacaksınız. Google site haritanızı bir veya 2 gün içerisinde işlemeye başlayacaktır.

Benzer Konulardan Haberdar Olun.

E-Posta bültenine abone olun ve yeni konular için bildirim alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum yapın