En İyi +5 WordPress Cache Eklentisi

En iyi WordPress Cache Eklentisi seçeneklerini, test ederek ve karşılaştırarak sizin için bir liste oluşturduk. Sitenizin hızını ve kullanılabilirliğini artırmak için bu eklentilerden herhangi birini kullanarak siteniz daha hızlı yüklenebilir ve CCS, JavaScript dosyalarını sıkıştırabilirsiniz.

İstatistiksel olarak, siteleri ziyaret eden kullanıcıların yarısı, bir sitenin 3 saniyeden daha kısa sürede yüklenmesini bekliyor. Dolayısıyla, Google’ın arama algoritması kriterlerinde, site hızını vurgulamaya devam etmesi site açılış hızlarının ne kadar önemli olduğunu açıklıyor.

Bu yazıda sizlere önermiş olduğum WordPress Cache eklentilerinden bir tanesini kullanarak sitenizi hızlandırabilir, daha çok trafik çekebilir ve arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkabilirsiniz. Şimdi WordPress Cache (Önbellek) eklentisi nedir biraz bundan bahsedelim.

WordPress Cache Eklentisi Nedir?

Basit bir deyişle, bir ziyaretçi web sitenizi ziyaret ettiğinde, sitenizdeki tüm öğeler ziyaretçinin tarayıcısına yüklenmeye başlar. Bu nedenle, sunucuya gönderilecek bir dizi istekler olacaktır. Bu isteklerin her biri sayfanızın yüklenme süresini artırır.

Örneğin; bir başlığınız, resminiz, menünüz ve blogunuzda kullandığınız diğer CSS, JavaScript ve sitenizi oluşturan gerekli dosyalar olabilir. Bu nedenle sunucunuz web sitenizin tamamını teslim etmesi biraz zaman alacaktır. İşte bu noktada bir Cache eklentisi önemli bir rol oynar.

Cache eklentisi, sunucudan indirilecek bazı dosyaları diske depolamasını sağlar. Bu nedenle, geçmişte sunulan aynı içeriği hatırlayabilir ve yeniden yüklemek zorunda kalmaz. Sayfalarınızı doğrudan önbellekten teslim ederek siteyi daha hızlı yüklemeye yardımcı olacaktır.

Neden Cache Eklentisi Kullanmalısınız?

WordPress cache eklentisi, web sitenizin statik içeriğini HTML sayfalarına dönüştürerek WordPress’deki tüm PHP betiklerini yeniden yüklemek yerine bir daha sunucu isteğinde bulunmadan oluşturduğu HTML dosyalarını kullanır.

Bir kullanıcı web sitenize erişmeye çalıştığında, cache eklentisi daha ağır WordPress PHP komut dosyalarını işlemek yerine, önceden oluşturduğu HTML sayfalarını sunar. Bu işlem ile sayfa yükleme sürenizi azaltarak sitenizin hızını artırıp, sunucu yükünü azaltacaktır.

En İyi 5 WordPress Cache Eklentisi

Sitenizin SEO’sunu geliştirmek, dönüşüm oranlarını artırmak ve ziyaretçilerinize daha keyifli bir kullanıcı deneyimi sunmak istiyorsanız, bir WordPress Cache eklentisi kullanmak bunu yapmanın hızlı ve en etkili bir yoludur.

Sitenizi daha hızlı yüklemenizi sağlayacak test edilmiş en iyi WordPress Cache eklentileri.

1. WP Super Cache

wp super cache

WP Super Cache, en popüler ve ücretsiz WordPress cache eklentisidir. 1+milyondan fazla etkin yüklemeye ve 5 üzerinden 4,2 kullanıcı oyuna sahip olduğu için en iyi WordPress cache eklentileri kılavuzumuzdaki yerini aldı.

Bu eklenti, sitenizin yükleme süresini ve performansını artıracak bir çok seçenek sunar. Gelişmiş ayarlar alanından siteniz için gerekli önbellek ayarlarını yapıp sitenizi hızlandırabilirsiniz. WP Super Cache Kullanımı ve Ayarlarını bir önceki konuda anlatmıştım.

WP Super Cache, GTmetrix testinde yükleme süresini 0,85 saniye kısaltarak hızı %28,07 artırdı. Pingdom testlerimizde, bu eklenti yükleme süresini 1.03 saniye kısaltarak hızı %28.61 oranında artırdı ve listemize girmeye hak kazandı.

Bu eklenti CSS ve JavaScript dosyalarını sıkıştırma yapmaz. Sadece önbellek özelliği sunar.

Özellikleri:

 • Basit önbellek cache sistemi.
 • Gzip sıkıştırma ve Sayfaları önbellekleme.
 • Yazarlar ve Admin için cache sistemini devre dışı bırakma.
 • Alının önbelleği otomatik veya manuel olarak temizleme, yeniden oluşturma.
 • CDN desteği şeçenekleri
 • Ekstra ana sayfa kontrolleri.

2. WP Fastest Cache

wp fastest cache

WP Fastest Cache, diğer birçok cache eklentisine benzer, ancak daha kolay ve basit ayarlar seçenekleri ile başarılı bir iş çıkartıyor. Sürekli güncellenen ve WordPress Eklenti Dizini’nde 5 üzerinden 4,8 oy almıştır. 100.000’den fazla aktif WP Fastest Cache kurulumu vardır.

WP Fastest Cache Premium Ayarları konusunu daha önce anlatmıştım.

WP Fastest Cache eklentisi hız testlerimizde, GTmetrix’te %15.3 ve Pingdom’da %15.74’lük bir hız artışına yol açtı ve en iyi WordPress Cache eklentileri listemize girdi.

Özellikleri:

 • Bu eklentide en hızlı yöntem olan Mod_Rewrite kullanılır.
 • Bir yayın veya sayfa yayınlandığında tüm önbellek dosyaları silinir.
 • Css ve js dosyalarını küçültüp sıkıştırarak optimize eder.
 • Kısa Kod ile belirli bir sayfa veya yayın için önbelleği engelle.
 • Oturum açan kullanıcılar için önbellek seçeneğini etkinleştirme / devre dışı bırakma
 • Gelişmiş CDN seçenekleri ve Cloudflare entegrasyonu.
 • Eklenti yapımsıcı Türk’tür ve arayüz seçeneklerinde türkçe seçimi yapabilirsiniz.

3. W3 Total Cache

w3 total cache

W3 Total Cache, bir milyondan fazla etkin yükleme ve WordPress Eklenti Dizini’nde 5 üzerinden 4,3 oy ile WordPress için en popüler cache eklentilerinden biridir. Bir kaç ayda bir güncellenir ve gelişmiş kullanıcılar için geniş kapsamlı bir ayarlama seçenekleri vardır.

GTmetrix testlerimizde, W3 Total Cache, sayfa hızında ortalama %20.64 iyileşme ile temel yükleme süresinde ortalama 0.62 saniye düşürdü. Pingdom’a göre, eklenti yükleme süresinde ortalama 1.06 saniye iyileştirme gösterip, ortalama hız artışı %29.16 oldu.

Eklenti ile CCS ve JavaScript dosyalarını sıkıştırabilir ve sitenizi önbelleğe alabilirsiniz. Ayrıca, W3 Total Cache Ayarları + Cloudflare Entegrasyonu konusunu da inceleyebilirsiniz.

Özellikleri:

 • Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) desteği
 • Gelişmiş CDN seçenekleri ve Cloudflare desteği
 • Yayınların, Sayfaların ve CSS, Js küçültülmesi
 • Çeşitli güvenlik özellikleri ve Veritabanının Önbelleğe Alınması

4. WP Rocket

wp rocket

WP Rocket, WordPress için ücretli bir Cache eklentisidir. Kolay kurulum sihirbazı ile ve kolay bir arayüze sahip olması kullanılabilirliğini artırırken yaptığı işin hakkınıda veriyor.

Bu eklenti, büyük veya küçük her tür web sitesinde mükemmel bir şekilde çalışır. Web sitenizin yüklenme süresini hızlandırmaya yardımcı olacak ve kodlama becerisi gerektirmeden teknik bilgisi olmayan kullanıcılar tarafından kolayca kullanılabilir.

WordPress sitenizi hızlandırma ile ilgili eklentinin yapımcısı ve ekibinden büyük bir destek alabilirsiniz. Tarayıcı önbellekleme, GZIP sıkıştırma, CSS, HTML ve JavaScript sıkıştırma ve birleştirme seçenekleri sunan zengin özelliklere sahip bir eklentidir.

WP Rocket, GTmetrix testinde yükleme süresini 0,85 saniye kısaltarak hızı %29,09 artırdı. Pingdom testlerimizde, bu eklenti yükleme süresini 1.01 saniye kısaltarak hızı %29.61 oranında artırdı ve listemize girmeye hak kazandı. Kurulum için şu konuya göz atabilirsiniz, WP Rocket WordPress Eklentisi Kullanımı Ve Ayarları

Özellikleri:

 • Basit, hızlı ve kolay kurulum.
 • CloudFlare ile sorunsuz bir şekilde çalışır.
 • Sayfa Cache sistemi hemen etkinleştirilir.
 • JavaScript dosyalarını sayfa yüklenene kadar erteeyebilir.
 • Google Yazı Tipi Optimizasyonu, HTTP isteklerini en aza indirir.

5. Comet Cache

comet cache

Comet Cache, eklentisi kur ve çalıştır özelliği ile sadece kurup etkinleştirin ve kullanın olarak en kolay eklentidir. Comet Cache testimizde ikinci en hızlı Cache eklentisi ve en iyi WordPress cache eklentileri koleksiyonundaki en hızlı ücretsiz seçenek olarak göz önüne çıkıyor.

WordPres cache sisteminizi daha da özelleştirmek isterseniz, eklentinin premium sürümünü 39$ karşılığında satın alabilir ve daha gelişmiş özelliklerin yanı sıra profesyonel özelliklerden yararlanabilirsiniz. Küçük bir web siteniz varsa ücretsiz sürümü işinizi görecektir.

GTmetrix’te ortalama sayfa yükleme süresi 0,92 saniyelik düşüş kaydedildi ve sayfa hızı %32,13 gibi etkileyici bir artış gösterdi. Pingdom’da sonuçlar daha da dramatik oldu yükleme süresini 1,26 saniye ve sayfa hızını %35,07 artırdı.

Özellikleri:

 • Basit ve kolay kurulum
 • Otomatik önbellek oluşturma.
 • Otomatik önbellek zamanlayıcısı.
 • Gzip sıkıştırmayı etkinleştirme.
 • Sorgu dizeleri içeren URL’leri önbelleğe alma.

En İyi WordPress Cache Eklentisi Hangisi?

Testlerimizde en hızlı ve ücretli WordPress cache eklentisi olarak WP Roket, Comet Cache ve WP Fastest Cache karşımıza çıktı. Ancak, her site için eklentiler farklılık gösterebilir ve kurulumunuz veya temanız farklı bir eklentiyi destekleyebilir.

Son olarak en hızlı ücretsiz eklenti seçeneklerinde W3 Total Cache, WP fastest Cache ve WP Super Cache eklentisi başarı gösterdi.

Sizin için en iyi Cache eklentisini bulmak için, düşündüğünüz eklentileri yükleyin, ardından birer birer etkinleştirin, gerekirse yapılandırın ve sonuçları GTmetrix, Pingdom ve Google PageSpeed ​​Insights’da test ederek sonuçları bir yere not alın ve kararınızı verin.

Peki siz sitenizde şuan hangi eklentiyi kullanıyorsunuz? Bu konu altında yorum yaparak bize deneyimlerinizi yazabilirsiniz. Profesyonel bir yardım almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Konulardan Haberdar Olun.

E-Posta bültenine abone olun ve yeni konular için bildirim alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum yapın