Cloudflare Nedir? Ne İşe Yarar Ve Özellikleri Nelerdir?

Cloudflare Nedir?, WordPress sitelerini hızlı, güvenli ve güvenilir hale getirmeyi amaçlayan en büyük internet servis sağlayıcılarından biridir. Bu kısa açıklama Cloudflare’yi anlatmak için bile yetersiz kalabiliyor.

Bu yüzden size Cloudflare ve çalıştığı altyapı hakkında detaylı bir rehber hazırladım.

Cloudflare Nedir?

Cloudflare, dünya genelinde bir sunucu dağıtım ağıdır. Bu ağ tarayıcınız ile ziyaret etmek istediğiniz web sitesini barındıran sunucu arasında bir aracı olarak görev yapar.

Cloudflare kullanmak bir kaç sorunu önlemenize yardımcı olur. DDoS saldırıları, kapalı kalma süresi, yavaş sayfa yükleme hızı vb. gibi.

cloudflare

Cloudflare’nin ne olduğu ve nasıl çalıştığını tam olarak anlamak için, öncelikle İçerik Dağıtın Ağının (CDN)’nin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor.

CDN web internet üzerinde bulunan tüm web sitelerin bel kemiğidir. Dünyadaki çoğu insan, çevrim içi, haber okumak, alış veriş yapmak, Youtube videolarını izlemek ve instagram veya Facabook’a göz atmak aktivitileri yaparken CDN’leri hergün ne sıklıkla kullandıklarının farkında bile değildirler.

CDN yaygın olarak bu platformlar ve benzeri internet sitelerinde kullanılmaktadır. Çünkü çok önemli bir problemi çözerler. Ne bu derseniz, sayfa açılış ve yükleme hızı.

Günümüz internet kullanıcıları internet sitelerinde gezinirken onlar için en önemli olan şey sayfaların açılış hızıdır. Siz bir web sitesini ziyaret ederken beş saniye veya daha fazla beklermisiniz? Hayır teşekkürler!

Gecikme internet sitesinin barındırıldığı sunucu ve sizin aranızdaki mesafeye göre değişir. Örneğin ziyaret etmek istediğiniz web sitesinin barındırıldığı sunucu Almanya’da ise sizde İstanbul’dan siteyi ziyaret için giriş yaptığınızda o mesafe, size ulaşmak istediğiniz sayfanın o kadar geç yükleneceği anlamına gelir.

Bu fiziksel mesafe gecikme süresinde büyük bir rol oynar ve bu nedenle, bir CDN’nin amacı hız ve performans uğruna o mesafeyi kısaltmaktır. Ancak, hız ve performans CDN’lerin tek yararı değil. Ayrıca DDoS saldırılarınıda önleyebilir vegizliliği ve güvenliğide artırabilir.

Clodflare CDN Ne Yapar?

CDN web sitenizin bir kopyasını tüm dünyada belirli bir yerde saklamak için önbellekleme teknolojisini kullanır. Bu nedenle, bir sitenin ziyaretçileri dünyanın neresinde yaşıyorlarsa yaşasınlar sitenizin içeriğine bulunduğu konumun sunucusundan ulaşmış olacaklardır.

Önbelleğe alma, verileri saklamaktır, böylece istendiğinde daha hızlı bir şekilde sunulur.

Özetlemek gerekirse, CDN bir web sitesinin içeriğini dünyanın dört bir yanındaki pek çok yere yedekler. Yani Almanya’daki bir kişi Ankara’da barındırılan web sitenize girdiğinde Almanya’daki sunucu üzerinden ulaşır.

cloudflare cdn

Cloudflare Nasıl Çalışır?

Cloudflare ters proxy olarak çalışır, yeni bir kez Cloudflare ile sitenizi bağladığınızda, web siteniz CDN ağlarının bir parçası olur ve dünyanın her yerinde site trafiğini yönlendiren veri merkezlerini kullanmaya başlarsınız.

Cloudflare, web sitenizin içeriğini CSS, JavaScript ve resim dosyaları gibi içerikleri sunucularına depolayarak optimize eder. Cloudflare ağının bir parçası olduğunuzda, web sitenizin içeriği sitenizin ziyaretçilerine en yakın sunucudan sunulur. Buda sayfa yüklenme sürenizi azaltır.

Cloudflare ile standart CDN’lerin aksine, yapmanız gereken tek şey Cloudflare’ye üye olup size verdiği yeni DNS adreslerini sunucunuza ekleyip güncellemektir. Sitenizin tüm CDN sunucularına aktarılması 24 saat kadar sürebilmektedir. Bu işlem bir kez olur.

Site güvenliği, Cloudflare CDN ve ters proxy hizmetlerine bir başka harika özellik, HTTP başlıkları, kara listeler oluşturabilir ve olası tehditleri engelleyebilirsiniz. Cloudflare, botlardan gelen saldırıları engellemek, yorum spam’larını sınırlamak, anahtar bağlantı noktaları (FTP ve SHH gibi) bilgisayar korsanlarından ve diğer DDoS saldırılarından korunmak içinde size yardımcı olur.

Cloudflare Özellikleri

60.000’den fazla web sitesi aşağıdaki hizmetler için Cloudflare kullanıyor:

  • İçerik Dağıtımı: Cloudflare, müşterilerinin web sitelerinde bir sunucu ağına yayılmış statik içeriğin önbellek sürümlerini oluşturarak bir CDN görevi görür. Bu önbelleğe alınmış içerik, en iyi sayfa yükleme hızını, düşük bant genişliği kullanımını ve düşük CPU kullanımını sağlamak için konumlarına bağlı olarak ziyaretçilere sunulur.
  • DDoS Koruması: Siber saldırılardan korunun! Cloudflare ziyaretçilerin insan olduğunu kanıtlamalarını gerektiren captchas gibi güvenlik önlemlerini kullanarak tüm saldırıları hafifletmek ve önlemek için koruyucu ve önleyici DDoS hizmeti sunmaktadır.
  • Alan Adı Servisi: Cloudflare’nin sağladığı bir başka hizmet ise herhangi bir yayın ağı kullanan müşteriler için alan adı servisi (DNS) taleplerinin yerine getirilmesidir. Cloudflare, piyasadaki en hızlı tepki sürelerinden birine sahiptir.
  • Görüntü Optimizasyonu: Cloudflare kullanımının bir başka tez avantajı ise görüntü optimizasyonudur. Dosya boyutlarını ortalama %35 oranında azaltabilir ve hatta mobil cihazlar için görüntü ekranını optimize edebilir.

CloudFlare Sonuç

Cloudflare piyasada bulunan en iyi ve en popüler CDN hizmet sağlayıcılarından bir tanesidir. Cloudflare sitenizin performansını, güvenliğini ve kullanılabilirliğini artırmayı hedefler. Ayrıca sitenizin performansını artırmayı hedefleyen onlarca özelliği vardır.

Ücretsiz planını deneyerek sitenizi test edebilir ve memnun kalırsanız ücretsiz plan ile devam edebilirsiniz. Daha üstün performans ve güvenlik önlemleri almak isterseniz ücretli plana yükseltme şansınızda olacaktır.

Ayrıca Okuyabilirsiniz: WP Fastest Cache Premium Ayarları + Cloudflare Entegrasyonu

Benzer Konulardan Haberdar Olun.

E-Posta bültenine abone olun ve yeni konular için bildirim alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum yapın