Autoptimize WordPress Eklentisi Ayarları ve Kullanımı

Autoptimize, wordpress sitelerini hızlandırmaya yarayan basit ama güçlü bir eklentidir. Sitenizde hızlandırma ve performans artırma çalışması yapmak istiyorsanız, kullanabileceğiniz en iyi eklentilerden bir tanesi de Autoptimize eklentisidir.

Eklenti hakkında daha çok bilgi sahibi olmak adına araştırma yaparken, gördüğüm bir çok profesyonel blog sitesi sahibi eklentiyi kendi sitelerinde kullanmaktadır. Siteleri tek tek GTmetrix üzerinden hız testi yaptığımda hepsi ortalama puanın üzerinde çıktı.

autoptimize gtmetrix hız testi

Autoptimize Nedir?

autoptimize

Eğer basit ve kullanımı kolay bir eklenti arıyorsanız sizlere kesinlikle Autoptimize eklentisini tavsiye ederim. Bu eklentiyi size tavsiye etmemdeki amaç şudur; Eklenti sitenizdeki tüm CSS, JavaScript ve HTML dosyalarını sıkıştırabilir.

Aynı zamanda ayrı ayrı yerlerde olan bu dosyaları tek bir yerde toplayarak sitenizin sayfa açılış hızını yüksek oranda artırabiliyor. Bununla birlikte sitenizi önbelleğe alarak sitenize giren ziyaretçilere hızlı bir kullanım deneyimi yaşatıyor.

Autoptimize Ayarları

Eklentiyi WordPress sitenize kurulum ve etkinleştirme işlemini yaptıktan sonra eklenti ile hazırda gelen varsayılan ayarlar, sitenizi optimize etmeye başlayacaktır. Eklenti kurulumu hakkında bilginiz yoksa WordPress eklenti yükleme ve kurulum rehberimize bakabilirsiniz.

Eklentinin ayar paneline ulaşmak için WordPress yönetim panelinden Araçlar › Autoptimize’ye tıklamalısınız. Eklenti basit ve gelişmiş ayarlar olarak 2 farklı şekilde optimize edilebilir.

Sitenizin üst düzeyde performansını artırabilmeniz için, ekranın sağ üst köşesinde bulunan Gelişmiş ayarları göster düğmesine tıklamanız gerekir.

autoptimize gelişmiş ayarları göster

Gelişmiş ayarları açtıktan sonra şimdi eklentinin ayarlarını adım adım yapılandırmaya geçebiliriz.

JavaScript Seçenekleri

Bu alanda sitenizde bulanan JavaScript dosyalarını optimize etmek için kullanılır. Sitenizde bulunan bütün JavaScript dosyalarını optimize ederek sitenizin hızınızı yüksek oranda artırabilirsiniz.

Her bir ayarı uygularken sitenizi kontrol edin bozulmalar meydana gelirse yaptığınız ayarı geri alın. Kullanılan temaya göre eklenti farklılıklar gösterebilir.

autoptimize javascript ayarları

JavaScript Kodunu Optimize Et?: Sitenizde bulunan tema ve eklentilerde kullanılan JavaScript dosyalarını optimize eder ve iyileştirir.

Aggregate JS-files?: Sitenizde farklı yerlerde bulanan tüm JavaScript dosyalarını küçültür ve optimize eder. Fazla kaynak kullanan JS dosyalarını küçülterek sayfa açılış hızını iyileştirir.

Satıriçi JS kodlarını toparla?: Sitenizde farklı yerlerde bulunan tüm JavaScript dosyalarını bir araya getirir. Bu işlem sitenizin açılış ve yüklenme süresini önemli ölçüde iyileştirir.

Try-catch sarma özelliğini ekle?: Oluşabilecek JavaScript hatalarını önlemeye yardımcı olur.

CSS Seçenekleri

CSS seçenekleri kısmı JavaScrip ayarları ile aynı mantığa sahiptir. CSS dosyalarını optimize ederek sitenizi hızlandırmanız için size yardımcı olur.

autoptimize css seçenekleri

CSS Kodunu Optimize Et?: Sitenizde bulanan tema ve eklentilerdeki bütün CSS dosyalarını optimize eder. Bu işlem sitenizin yüklenme süresini kısaltarak sayfa açılış hızını artırır.

Aggregate Css-files?: Sitenizde farklı yerlerde bulunan CSS dosyalarını küçültür ve optimize eder. Fazla kaynak kullanan CSS dosyalarını küçülterek sayfa açılış hızını iyileştirir.

Satıriçi CSS’i toparla?: Sitenizde farklı yerlerde bulunan tüm CSS dosyalarını bir araya toplar.

Görseller için data:URL’lar kullan?: Sitenizde kullandığınız küçük görselleri CSS dosyası içerisine gömer. Fazla kaynak kullanımına engel olur.

HTML Seçenekleri

HTML seçenekleri bölümü sitenizde bulunan HTML dosyalarını otomatik olarak optimize etmenize yardımcı olacak bir ayardır.

autoptimize html seçenekleri

HTML Kodunu Optimize Et?: Bulunan tüm HTML dosyalarını ve kodları optimize eder.

HTML yorumlarına dokunma?: Sitenizde bulunan sayfa kaynak kodlarında eklenti bilgileri ve adları gibi kodları kaynak kodundan kaldırır. Genelde kullanılmaz isteğinize bağlı olarak kullanabilirsiniz. Tavsiyem pasif kalması yönündedir.

CDN Seçenekleri

autoptimize cdn seçenekleri

CDN URL Temeli: Eğer sitenizde bir CDN hizmeti kullanıyorsanız CDN adresinizi bu bölüme girebilirsiniz. CloudFlare CDN hizmeti kullanıyorsanız buna gerek yoktur.

Images Ayarları – Resim Optimizasyonu

Images bölümünde sitenizde kullandığınız öne çıkan görselleri ve yazı içindeki görselleri optimize edebilirsiniz. Siteniz için extra bir hızlandırma sağlar bunu kullanıp kullanmamak tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Eğer küçük çapta bir blog sitesi işletiyorsanız kullanmanızı tavsiye ederim.

autoptimize images

Optimize images: Bu seçenek sitenizdeki tüm görselleri ShortPixel CDN ağı kendi sunucularına çekerek görsellerin daha hızlı yüklenmesine ve sitenizin daha hızlı açılmasına yardımcı olur. Ayrıca ShortPixel’in WordPress eklentiside mevcuttur. ücretsiz üyeliğini kullanarak ayda 100 görsel yükleme izni veriyor.

Image Optimization quality: Bu seçenekte sitenizde kullandığınız görsellerin sıkıştırma oranı seçimini yapabilirsiniz. Glossy seçimi tavsiye edilir.

Load WebP in supported browses?: Bu seçenek sitenizde bulunan tüm görselleri WebP formatına dönüştürerek görsellerin daha hızlı yüklenmesini sağlar. Google WebP formatını destekliyor ve kullanılmasını öneriyor.

Lazy-load images?: Bu seçeneği kullanmakta tamamen size kalmıştır ben şahsen kullanmayı tercih etmiyorum. Sitenize gelen ziyaretçiler sayfayı aşağıya doğru kaydırmaya başladığında görselleri yavaş yavaş yükleyerek sayfa açılış hızını yüksek oranda artırmaya yardımcı olur.

Ekstra Ayarlar

autoptimize ekstra ayarları

Google Yazı tipleri: Temanızda kullanılan Google yazı tiplerilerini kaynak sorgu sayfalarından kaldırarak sitenizde hız artışını sağlar.

Emojileri kaldır: WordPress ile hazırda gelen emoji CSS ve JS kodlarını kaldırır. Bu kodlar genellikle gereksiz ve kullanılmayan kodlardır.

Statik kaynaklardan sorgu dizelerini kaldır: Sitenizde var olan statik kaynaklardan sorgu dizelerini kaldırarak sitenizin performans puanını iyileştirir.

Eklentinin tüm ince ayar yapılandırması bu kadardır ücretsiz ve basit bir eklenti olduğu gibi bir o kadar işlevsel bir eklentidir. Her türlü soru ve sorunlarınız için yorum bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Konulardan Haberdar Olun.

E-Posta bültenine abone olun ve yeni konular için bildirim alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

“Autoptimize WordPress Eklentisi Ayarları ve Kullanımı” üzerine 14 yorum

 1. Ben blog sitemde w3 total cache eklentisini kullanıyordum ayarlamaları bana baya bi karışık geldiğinden alternatif eklenti arayışına girdim sitenizde bu konuya rastladım eklentiyi bir deniyim dedim. Kullanımı ve ayar ekranı çok basit sitemin performansı gözle görülebilir şekilde arttı teşekkürler.

  Cevapla
 2. Merhaba bir çok eklenti denedim. Şuanda hiçbirinde tatminkar bir sonuç elde edemedim. Autooptimizeyi test edeceğim birde.

  Şimdi kontrol ettiğimde Dahada hızlandır bölümünde bir çok eklenti daha sunuyor. Bunların çoğu ücretli. Ücretliler arasında rocket wp var. Bende lisanslı olarak duruyor ama çok tatmin olmadım. iksini bir arada kullanmak ne derece mantıklı olur.

  Cevapla
  • Halit elinde WP Rocket eklentisi varsa doğru ayarlamaları yaptıktan sonra kesinlikle seni tatmin edecektir. Autoptimize ve diğer Cache eklentileri WP Rocket eklentisi kadar performanslı çalışmayacaktır.

   Kullandığın tema ile ilgili sorunlarda olabilir, Ayrıca WP Fastest Cache eklentisini denemenide tavsiye ederim. Ama WP Rocket eklentisi seni kesinlikle tatmin edecektir. Eğer bir takım sıkıntılar varsa tema dahil her şeyi gözden geçirmeni tavsiye ederim.

   Cevapla
 3. Merhabalar, sitem için uygulamayı denedim. Gözle görülür ufakta olsa artış oldu. Teşekkür Ederim.

  Cevapla
 4. Merhaba,
  Bu başlı başına bir cache eklentisi mi yoksa başka cache eklentileriyle birlikte kullanmak doğru olur mu?
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba, Autoptimize eklentisi WordPress için bir Cache eklentisidir. Diğer Cache eklentileriyle birlikte kullanmanız doğru olmaz.

   Cevapla
 5. Merhaba , eklentii kurdum ve gerekli ayarları yaptım ancak ara ara eklenti simgesinde %1 veya %2 oluyor daha sonra %0 düşüyor ve suan web sitesi açılmıyor beyaz ekranda kalıyor açılacak gibi oluyor ama açılmıyor. İşlem yaptığı için olabilir mi ? veya hız testi yaptığımda gerçekten cok iyi sonuç çıkıyor ancak site açılmıyor.

  Cevapla
  • Hakkı, bu eklenti ile alakalı bir durum olduğunu sanmıyorum, siteniz beyaz ekran vermesiyle eklentinin hiçbir alakası yoktur. Sorun başka yerde olabilir.

   Cevapla
 6. yenı guncelleme ile bayaği bi sıkıntı yaşiyordum hız konusunda bu eklenti sayesinde sorunlar giderildi ama şole bi sıkıntı var reklam kodlari gizliyor reklam gorunmuyor pop reklam sayac kodu mesala bunlari nasil calişir hale getire bilirim

  Cevapla
  • CCs ve JS ayarları sekmesinde hariç tutulacaklar bölümünde reklam kodlarının css veya js dosya adlarını ekleyerek bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

   Cevapla
 7. Hocam teşekkürler çok yardımcı oldunuz fakat sitemde bir sorun oluştu. Mobilden girince açılır menü açılmaz hale geldi. Acaba Autoptimize ayarlarıyla ilgili birşey mi?

  Cevapla

Yorum yapın