Akismet WordPress Eklentisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yeni bir WordPress kullanıcısıysanız, Akismet WordPress eklentisinin ne işe yaradığını merak etmişsinizdir. Akismet, önceden yüklenmiş birkaç WordPress eklentisinden biridir, ancak kullanmak için etkinleştirmeniz gerekir. Bu makale Akismet’in ne olduğunu ve WordPress web sitenizde nasıl kurabileceğinizi ele alacağız.

Akismet Nedir?

Akismet, WordPress web sitenizdeki istenmeyen spam yorumları filtreleyen en popüler WordPress eklentilerinden biridir. Spam yorumlar gönderenler, WordPress ile oluşturulan bir web sitesine spam atmayı son derece kolay bulurlar. Ancak Automattic ve Matt Mullenweg sayesinde Akismet’e sahibiz.

İstenmeyen e-posta gönderenler, istenmeyen posta gönderme teknikleriyle daha fazla sinsice yaklaştıklarından, spam yorumu gerçek olanla ayırt etmek zorlaşıyor. Akismet, spam yorumu tespit etmek için akıllı bir algoritma kullanır. Birkaç farklı web sitesi benzer yorumları bildirmeye başladığında, Akismet bunu spam olarak tanımaya başlar.

Sitenizi istenmeyen spam yorum saldırılarından koruyan ve otomatik olarak temizleyen bu eklentiyi tanıdığınıza göre şimdi kurulum aşamasına geçebiliriz.

Neden Akismet Kullanmalısınız?

Web sitenizde, spam yorumların miktarı %85’e kadar çıkabilir. Bu, her 100 yorumdan yalnızca 15’inin gerçek kullanıcı olduğu anlamına gelir. Yorum denetimi, zaman alan bir iştir ve Akismet Anti-Spam size vaktinizi geri kazandırabilir.

Eklenti beklemede olarak denetim kuyruğuna gelmeden önce spam yorumları yakalar ve gerçek kullanıcıların yorumlarını denetlemeye odaklamanıza olanak tanıyacaktır.

Akismet Kurulumu Ve API Key Alma

Akismet önceden yüklenmiş bir eklenti olduğundan, WordPress sitenizde kullanmaya başlamak için Eklentiler bölümünden direk ”Etkinleştir” seçimine tıklamanız yeterlidir.

akismet etkinleştirme

“Etkinleştir” i tıkladığınızda, “Akismet Ayarları Sayfasına” giderek web sitenizdeki Akismet ayarlarını yapılandırmanızı isteyecektir.

akismet hesap kurulumu

”Akismet hesabınızı kurun” seçeneğine tıkladığınızda karşınıza açılacak olan internet sayfasındaki ”SET UP YOUR AKİSMET ACCOUNT” a tıklayarak kuruluma başlayabiliriz.

akismet yeni hesap

Akismet Ticari kullanımlar için ücretlidir. Kişisel blog siteleri ve kişisel kullanımlar için ücretsiz olduğundan ”Get Personal” seçeneğine tıklayarak kurulum sürecine devam edebilirsiniz.

akismet kişisel kayıt

Bu ekranda ödeme seçeneğini sola doğru kaydırıp ücretsiz plana getirin. Gerekli alanları resimde görüldüğü gibi istenilen bilgileri doldurup kayıt sürecine devam edebilirsiniz.

akismet üye kaydı

Bu adımı tamamladığınızda karşınıza gelen ekranda ”Mail Doğrulaması” istenecektir. Eposta adresinize gelen doğrulama kodunu kopyalayıp kutucuğa yapıştırın.

akismet email onayı

Bu adımdan sonra Akismet kaydınız tamamlanmış olacaktır ve E-Posta adresinize API Key gönderilecektir. API Key kodunuzu kopyalayın ve sitenizin WordPress admin paneline geri dönerek Eklentiler bölümünden Akismet altındaki ”Ayarlar” seçeneğine tıklayın.

Açılan ekranda bulunan ”Manually enter an API key” e tıklayarak kopyaladığınız API anahtarını yapıştırarak kurulumu tamamlayın.

akismet api key

API key girildikten sonra kurulum tamamlanmış olacaktır. Gerekli seçimleri istediğiniz şekilde ayarlayabilir ve ”Değişiklikleri Kaydet” e tıklayarak Spam yorumlardan kurtulmuş olacaksınız.

akismet ayarlari

Bu makale WordPress sitenize Akismet’i kurmanıza, bir API key almanıza ve neden önemli olduğunu öğrenmenize yardımcı olduğunu umuyorum.

Akismet WordPress eklentisi sitenizi Spam yorum ve saldırılardan korumak için en iyi seçenektir. Sadece bir üyelik kaydı oluşturup hiç bir ayar gerektirmeden size yardımcı olur. WordPress siteler için kurulması gereken en iyi ilk eklentilerden biridir.

Daha çok bilgiye ihtiyacınız varsa WordPress İpuçları kategorisine göz atabilirsiniz.

Benzer Konulardan Haberdar Olun.

E-Posta bültenine abone olun ve yeni konular için bildirim alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Yorum yapın